Specjaliści ostrzegają: zbliża się jesienny "szczyt" astmy

Warto się do niego przygotować i pomyśleć o konsultacjach z lekarzem - radzili uczestnicy warszawskiej konferencji zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne.

– Astma to najczęstsza przewlekła choroba wieku dziecięcego. W Polsce choruje na nią około miliona dzieci – mówiła prof. Barbara Rogala, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Astma jest chorobą zapalną o charakterze przewlekłym. W drogach oddechowych gromadzi się śluz, dochodzi do ich skurczu. Główne objawy to kaszel, świsty, duszności, uczucie ciężaru w piersiach, łatwe męczenie się. Ważne objawy to długotrwały nocny kaszel, często nawracające stany zapalne dróg oddechowych, które trwają, pomimo leczenia, ponad 10 dni. Jeśli odstawienie antybiotyków i zastosowanie leków przeciwzapalnych prowadzi do poprawy, wskazuje to na astmę.

Najwięcej dzieci trafia do szpitala z powodu zaostrzenia astmy we wrześniu, w 38. tygodniu roku, gdy po wakacyjnej przerwie wracają do szkoły lub przedszkola.

– Główną przyczyną jesiennej epidemii astmy jest większe natężenie wirusowych infekcji dróg oddechowych. We wrześniu dzieci wracają do szkoły i ponownie stykają się z alergenami obecnymi w kurzu i pleśniach, co ułatwia atak wirusowi – mówiła dr Teresa Marek-Szydłowska, ordynator Oddziału Pediatrii i Poradni Pulmonologicznej Szpitala MSWiA w Krakowie.

Astmie sprzyja także stres oraz fakt, że rodzice często odstawiają dzieciom leki podczas wakacji lub zmniejszają ich dawki. Dlatego warto tuż po powrocie z wakacji odwiedzić lekarza, aby uniknąć nasilenia się objawów choroby – radzą specjaliści.

Dzieci chore na astmę często unikają wysiłku ze względu na duszność.

– Bardzo często są zwalniane przez rodziców z lekcji WF, co nie jest dla nich dobre – przestrzegała dr Marek-Szydłowska. – Zjawisko to jest tak powszechne, że przybiera w naszych szkołach rozmiar epidemii. Astma i inne choroby alergiczne dominują wśród przyczyn zwolnień lekarskich. Takie podejście nie ma żadnego racjonalnego i naukowego uzasadnienia. Wszystkie aktualne konsensusy leczenia astmy u dzieci zalecają wysiłek fizyczny jako element warunkujący właściwy rozwój układu oddechowego.

Wszystko zależy od osobistych predyspozycji, ale na ogół astmatykom odradza się jednak uprawiania sportów wymagających długotrwałych biegów, wysiłku w suchym i zimnym powietrzu – biegi narciarskie, hokej na lodzie, łyżwiarstwo figurowe, kolarstwo, piłkę nożną czy biegi przełajowe. Natomiast większość dobrze leczonych, prawidłowo przyjmujących leki dzieci chorych na astmę może bez ograniczeń znosić tzw. wysiłek interwałowy (intensywny, ale krótkotrwały) w takich dyscyplinach jak pływanie, żeglarstwo, surfing, siatkówka, gimnastyka czy sporty walki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH