Specjaliści opracowują wytyczne dotyczące leczenia odmrożeń Komora hiperbaryczna; FOT. Arch. RZ

Wytyczne w sprawie schematu leczenia odmrożeń w Polsce opracowuje Polskie Towarzystwo Medycyny i Ratownictwa Górskiego. Specjaliści uważają, że te zasady pozwolą nie tylko skuteczniej leczyć, ale zmniejszą również koszty społeczne, wynikające z odmrożeń.

Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny i Ratownictwa Górskiego dr Adam Domanasiewicz powiedział PAP, że wytyczne powinny być gotowe i wdrożone jeszcze w tym roku, przed kolejnym sezonem zimowym.

- To są zasady stosowane już w innych ośrodkach na świecie, np. w Szwajcarii. Pozwalają uniknąć tzw. odroczonej amputacji kończyny. Mamy dowody, że ze stu pacjentów dzięki takiej terapii tylko 30 procent traci jedynie palce. Wielu udaje się w ogóle uratować całe kończyny - dodaje lekarz.

Dr Domanasiewicz podkreślił, że kluczem do skutecznego leczenia odmrożeń powinno być w pierwszej kolejności szybkie zastosowanie terapii lekami trombolitycznymi i zastosowanie komory hiperbarycznej.

- Kluczowy jest moment rozmrożenia, ponieważ wówczas w miejscach odmrożonych rozpoczyna się proces wykrzepiania krwi w naczyniach. Podanie leków trombolitycznych doprowadza do rozpuszczenia zakrzepów, które się tam tworzą. Dzięki zastosowaniu hiperbarii dostarczany jest natomiast tlen nawet do tych tkanek, do których nie dopływa krew. Natlenienie jest ośmiokrotnie większe niż normalnie - wyjaśnił specjalista.

Jego zdaniem opracowanie tzw. okna terapeutycznego dla leczenia odmrożeń pozwoli na działania przyczynowe, a tym samym na znacznie obniżenie stopnia odmrożenia i zmniejszenie jego skutków.

- W przypadku udaru mózgu w ramach okna terapeutycznego podaje się właśnie środki trombolityczne, które obniżają zakrzepicę. W przypadku odmrożeń powinno być podobnie. To są drogie leki, kosztujące 2-3 tys. zł, ale ich zastosowanie znacznie zmniejszy skutki odmrożenia - powiedział Domanasiewicz.

Zaznaczył, że leczenie tradycyjnymi metodami generuje w efekcie znacznie większe koszty. Chodzi m.in. o długi pobyt w szpitalu, zabieg amputacji i rekonstrukcji na potrzeby przystosowania protezy. Dochodzą również koszty społeczne np. związane z przejściem na rentę, czyli wypadnięciem pacjenta z rynku pracy.

Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny i Ratownictwa Górskiego podkreślił, że opracowanie wytycznych w sprawie schematu leczenia odmrożeń w Polsce pozwoli na zastosowanie jednorodnych procedur medycznych w tym zakresie.

- Podobnie było przed laty z leczeniem oparzeń. Obecnie już wszystkie ośrodki stosują ten sam opracowany schemat w tym zakresie. I nasz cel jest podobny - podsumował dr Domanasiewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH