Specjaliści: ok. 90 proc. chorych na astmę szybko przestaje przyjmować leki

W ciągu rocznej obserwacji tylko co 5-10 pacjent z astmą kontynuuje przyjmowanie leków - wynika z polskich badań. Wielu chorych lekceważy zalecenia lekarskie i rezygnuje z terapii - alarmują eksperci z okazji Światowego Dnia Astmy, który przypada 6 maja.

Tymczasem nieleczona lub źle leczona astma stopniowo powoduje uszkodzenie układu oddechowego lub powikłania ze strony układu sercowo-naczyniowego, a jej zaostrzenia mogą być również groźne dla życia - przypominają specjaliści.

Prof. Przemysław Kardas z Pierwszego Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zaznacza, że z przeprowadzonych przez niego badań na populacji pacjentów ze zdiagnozowaną astmą wynika, iż chorzy leczą się bardzo niesystematycznie, a większość z nich szybko zaprzestaje terapii lekami wziewnymi (które stanowią podstawę leczenia astmy - PAP).

- Astma jest chorobą złożoną, która ma różne oblicza. Dlatego fakt, że pacjent nie stosuje leków przez cały czas, nie zawsze jest błędem. Część chorych ma jednak astmę przewlekłą, poważną, z dużym nasileniem objawów i oni z systematycznego leczenia nie mogą rezygnować - wyjaśnił specjalista. - U części chorych występuje natomiast astma epizodyczna, polegająca na tym, że pacjent ma objawy przez krótki okres ekspozycji na alergen i wówczas powinien stosować leki, ale nie musi tego robić przez cały rok - dodał.

- Nie można jednak tej decyzji podejmować samemu. Zalecenia na temat terapii powinny być uzgodnione wspólnie przez lekarza oraz chorego - wyjaśnił prof. Kardas. Profesor przypomniał, że istnieją proste narzędzia, które mogą pomóc choremu trafnie i obiektywnie ocenić swój stan. Jednym z nich jest na przykład test kontroli astmy (ACT) - kwestionariusz, który składa się z pięciu prostych pytań.

- Na pewno warto, by każdy astmatyk kupił sobie proste urządzenie o nazwie pikflometr, które służy do samokontroli astmy. Mierzy ono tzw. szczytowy przepływ wydechowy, czyli przepływ powietrza (w litrach na minutę) przez drogi oddechowe w czasie wydechu - radził prof. Kardas.

Dr Piotr Dąbrowiecki, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, ocenił w rozmowie z PAP, że aby pacjent z astmą mógł dobrze kontrolować swoją chorobę powinien być wyedukowany przez lekarza lub pielęgniarkę m.in. na temat korzyści ze stosowania wziewnych leków steroidowych (które są podstawą leczenia astmy oskrzelowej), prawidłowego stosowania inhalatora czy postępowania w zaostrzeniach.

- Z badań, które prowadziliśmy wynika, że dzięki edukacji kontrola astmy u pacjentów zdecydowanie się poprawia - o połowę rzadziej mają zaostrzenia, o połowę rzadziej trafiają na szpitalne izby przyjęć i wzywają pogotowie ratunkowe - podkreślił dr Dąbrowiecki.

Światowy Dzień Astmy został ustanowiony przez Globalną Inicjatywę na Rzecz Astmy - GINA (Global Initiative for Asthma). Jest obchodzony od 1998 r. w pierwszy wtorek maja. W tym roku jego hasło przewodnie brzmi: "Możesz kontrolować swoją astmę".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH