Łuszczyca jest niezakaźną chorobą zapalną, która powoduje zmiany nie tylko na skórze, ale też w całym organizmie - przypominają eksperci z okazji Światowego Dnia Chorego na Łuszczycę, który przypada 29 października.

Łuszczyca znacznie zwiększa ryzyko m.in. chorób układu krążenia, w tym zawałów serca i udarów mózgu, otyłości i cukrzycy, łuszczycowego zapalenia stawów (ŁZS). Dlatego osoby cierpiące na to schorzenie często wymagają opieki lekarzy wielu specjalności, nie tylko dermatologa.

Aby zwrócić uwagę na to, że łuszczyca jest chorobą ogólnoustrojową Fundacja Żyjmy Zdrowo rozpoczęła program edukacyjny pt. "Nie traktuj łuszczycy powierzchownie".

Choroba 2 proc. populacji
Założeniem programu jest przede wszystkim edukacja i zwiększanie świadomości pacjentów na temat tego, że łuszczyca dotyczy całego organizmu i że może uszkadzać wiele narządów wewnętrznych, ale także walka ze stereotypami społecznymi związanymi z chorobą - zwłaszcza z tym, że łuszczycą można się zarazić. Patronat nad ta inicjatywą objęło Polskie Towarzystwo Dermatologiczne.

W ramach programu stworzono stronę internetową (www.coukrywaskora.pl), na której można znaleźć wiarygodne informacje na temat łuszczycy - choroby, na którą cierpi w Polsce zgodnie z najnowszymi danymi ponad 1 mln osób.

- Łuszczyca jest niezakaźną chorobą zapalną, która jest uwarunkowana genetycznie - podkreśliła prof. Joanna Maj, konsultant krajowy w dziedzinie dermatologii i wenerologii, na konferencji prasowej, którą zorganizowano w październiku ramach obchodów Światowego Dnia Chorego na Łuszczycę.

Zaznacza: - U osób, które mają rodzica z łuszczycą ryzyko wystąpienia tej choroby wynosi 14 proc., ale gdy choroba występuje u mamy i taty jej ryzyko rośnie do 41 proc. Natomiast w ogólnej populacji na łuszczycę cierpi ok. 2 proc. ludzi.

Prof. Maj zwróciła uwagę, że istnieje wiele czynników środowiskowych, które mogą przyczynić się do wystąpienia łuszczycy lub nasilania zmian u osób z już zdiagnozowaną chorobą. Są to m.in.: zakażenia, niektóre leki - w tym antybiotyki z grupy tetracyklin, leki z grupy beta-blokerów stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego i zaburzeń rytmu serca oraz kortykosteroidy podane doustnie, urazy chemiczne i mechaniczne, stres, a także palenie papierosów i picie alkoholu, nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, np. podczas opalania się.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH