Specjaliści: kryzys najpierw dotyka chorych psychicznie

Realizacja Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego wymaga zintegrowanego podejścia do problematyki oraz ścisłego współdziałania kolejnych resortów. Tak jednak się nie dzieje. O problemach chorych psychicznie w kraju rozmawiano we wtorek (11 czerwca) podczas konferencji w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Decydenci (m.in. resorty zdrowia, edukacji, pracy, sprawiedliwości, samorządy) w ciągu ostatnich dwóch lat nie wykazali dostatecznego zainteresowania faktycznym wdrożeniem Programu. Z tego powodu dziś jego realizacja jest chaotyczna i nieefektywna - uważają specjaliści.

W opinii Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Ireny Lipowicz osoby chore psychicznie są pierwszymi ofiarami kryzysu.

- Widzimy to w finansowaniu szpitali psychiatryczych, w brakach ich wyposażenia. Ale też w braku pomocy w powrocie osób wyleczonych do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie - podkreślała Lipowicz i dodała, że należy znaleźć sposób poprzez zmiany prawa i akcje społeczne by wskazywać, że Polsce opłaca się pod każdym względem - moralnym, ekonomicznym i prawnym poprawa sytuacji osób chorych psychicznie.

Uczestnicy konferencji szczególną uwagę zwracali na potrzebę dofinansowania polskiej psychiatrii. W wystąpieniach konferencyjnych wskazywano m.in., że ustanowiony w grudniu 2010 r. Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego wobec braku pieniędzy nie jest realizowany. 

Profesor Jacek Wciórka, konsultant wojewódzki w dz. psychiatrii dla województwa mazowieckiego przyznał, że próba oceny tego co w kraju realizowane jest w ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychiatrycznego skończyłaby się stwierdzeniem, że jest on zaniechany. - Brak determinacji w jego realizacji przez resort zdrowia zapoczątkował lawinę zaniechań ze strony pozostałych podmiotów realizujących Program, zwłaszcza NFZ - mówił.

Jak podkreśla profesor bez solidnej podstawy finansowej nie uda się go zrealizować w ogóle.

Program obejmuje lata 2011-2015, a jego głównym celem miała być promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie zaburzeniom psychicznym. Chodzi także o zapewnienie osobom z takimi zaburzeniami lepszego dostępu do opieki zdrowotnej i form wsparcia oraz pomocy, które umożliwią im życie w rodzinie i społeczeństwie. 

Według specjalistów niezbędny poziom finansowania psychiatrii, to 5 proc. budżetu służby zdrowia.

Wśród innych postulatów podnoszono m.in. potrzebę zmiany tradycyjnego modelu opieki psychiatrycznej, opartego na izolacji w szpitalu, na środowiskowy - przybliżający różne formy leczenia do miejsca zamieszkania chorych. 

- Władze publiczne mają tendencję do spychania problemu. Tak, jak szpitale psychiatryczne gdzieś daleko od szosy są umieszczane, tak ta problematyka w obliczu ciśnienia wielu innych spraw bywa spychana na później, na dalej, na taniej, a z tym trzeba skończyć, bo to jest poważny rządowy program i także NIK wskazuje na konieczność jego pełniejszej realizacji - powiedziała Lipowicz. 

RPO poparł inicjatywę lekarzy psychiatrów, by 22 września wprowadzić Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Osób Psychicznie Chorych. Powołany ma też zostać komitet organizacyjny ds. wzniesienia w Warszawie pomnika upamiętniającego te ofiary. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH