
Konieczne jest przełamanie leku i wstydu przed korzystaniem z pomocy specjalistów, psychiatrów - apeluje prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego prof. Agata Szulc z okazji obchodzonego 23 lutego Międzynarodowego Dnia Walki z Depresją.
Psychiatrzy i psychologowie po raz pierwszy są ambasadorami 6. edycji ogólnopolskiej kampanii "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję". Ich wizerunki pojawią się na nawiązujących do depresji billboardach w stolicach wszystkich województw.
- Korzystanie z pomocy psychiatry czy psychologa jest nadal u nas wstydliwe, owiane pewnym tabu. Nie mamy kłopotów, by kierować swoje kroki do kardiologów w przypadku problemów z krążeniem - czy fizjoterapeuty, gdy potrzebujemy rehabilitacji. Zupełnie inaczej jest w przypadku schorzeń psychicznych. Gdy bolą myśli, gdy boli dusza, to my psychiatrzy jesteśmy po to, by pomóc - podkreśla jedna z ambasadorek kampanii prof. Agata Szulc.
Zapotrzebowanie na leczenie psychiatryczne w naszym kraju jest coraz większe. W latach 2008-2016 sprzedaż przepisywanych przez lekarzy leków antydepresyjnych zwiększyła się o 30 proc. W 2016 r. w poradniach, które mają umowę Narodowego Funduszu Zdrowia, z pomocy psychiatrów skorzystało 1,2 mln osób.
Zaburzenia psychiczne - to się ma prawo zdarzyć
Potrzebujących pomocy psychologicznej i psychiatrycznej Polaków jest jednak znacznie więcej, o czym przekonany jest dr Sławomir Murawiec z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Według raportu EZOP (Epidemiologia Zaburzeń Psychiatrycznych i Dostępność Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej), w Polsce może być 6-7,5 mln osób z zaburzeniami psychicznymi. Najczęściej wykazują oni zaburzenia lękowe, uzależnienia oraz zaburzenia depresyjne.
Ambasadorka kampanii dr hab. Barbara Remberk podkreśla, że zaburzenia psychiczne należą do najczęstszych dolegliwości. - To ważne, abyśmy mówili o tym i działali wspólnie na rzecz zdrowia psychicznego. Chciałabym, aby nikt nie bał się ani nie wstydził się szukać pomocy w zakresie zdrowia psychicznego - dodaje.
Zdaniem krajowego konsultanta w dziedzinie psychiatrii prof. Piotra Gałeckiego, również ambasadora kampanii, bardzo ważna jest wczesna diagnostyka zaburzeń psychicznych, bo znacząco ogranicza ich skutki i poprawia jakość życia. Często też zapobiega tragediom jakim są samobójstwa osób przeżywających załamanie psychiczne.
- Myślę, że w obecnych czasach, w związku ze zwiększającym się rozpowszechnieniem, szczególnie zaburzeń depresyjnych, sposób patrzenia na te profesje w niczym nie różni się od leczenia zaburzeń somatycznych, choćby cukrzycy czy nadciśnienia. Dlatego ważne jest, by wspierać sposób widzenia kontaktu z psychiatrą czy psychologiem - jako możliwość, a nie ograniczenie, co ma istotny wpływ na skuteczność leczenia - podkreśla prof. Gałecki.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 17:14 GIF wycofał z obrotu lek na biegunkę
- 16:51 Projekt w sprawie wsparcia osób niepełnosprawnych to koszt ok. 600 mln zł
- 15:38 Śląski Uniwersytet Medyczny: jest boisko, będzie mecz otwarcia
- 15:25 Protestujący w Sejmie zaapelowali do prezesa PiS o spotkanie
- 14:31 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
- 13:26 Lekarz senior kontra e-zwolnienia. Czym to się skończy?
- 12:37 Częstochowa: trwa modernizacja SOR-u, od poniedziałku zamknięty dojazd
- 11:16 Prof. Andrzej Ciszewski: po grypie aż 6-krotnie większe ryzyko zawału serca
- 1 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 2 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 3 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 4 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 5 Prof. Gąsior: niewydolność serca to znacznie więcej niż problem medyczny
- 6 Prof. Chazan nowym konsultantem w dziedzinie ginekologii i położnictwa w województwie...
- 7 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- 8 Diety bezglutenowej przestrzega więcej osób, niż choruje na celiakię. Ekspert: to moda, ale...
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych