Specjaliści: korzystanie z pomocy psychiatrów, to nie wstyd Wczesna diagnostyka często zapobiega tragediom jakim są samobójstwa osób przeżywających załamanie psychiczne. Fot. Shutterstock

Konieczne jest przełamanie leku i wstydu przed korzystaniem z pomocy specjalistów, psychiatrów - apeluje prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego prof. Agata Szulc z okazji obchodzonego 23 lutego Międzynarodowego Dnia Walki z Depresją.

Psychiatrzy i psychologowie po raz pierwszy są ambasadorami 6. edycji ogólnopolskiej kampanii "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję". Ich wizerunki pojawią się na nawiązujących do depresji billboardach w stolicach wszystkich województw.

- Korzystanie z pomocy psychiatry czy psychologa jest nadal u nas wstydliwe, owiane pewnym tabu. Nie mamy kłopotów, by kierować swoje kroki do kardiologów w przypadku problemów z krążeniem - czy fizjoterapeuty, gdy potrzebujemy rehabilitacji. Zupełnie inaczej jest w przypadku schorzeń psychicznych. Gdy bolą myśli, gdy boli dusza, to my psychiatrzy jesteśmy po to, by pomóc - podkreśla jedna z ambasadorek kampanii prof. Agata Szulc.

Zapotrzebowanie na leczenie psychiatryczne w naszym kraju jest coraz większe. W latach 2008-2016 sprzedaż przepisywanych przez lekarzy leków antydepresyjnych zwiększyła się o 30 proc. W 2016 r. w poradniach, które mają umowę Narodowego Funduszu Zdrowia, z pomocy psychiatrów skorzystało 1,2 mln osób.

Zaburzenia psychiczne - to się ma prawo zdarzyć
Potrzebujących pomocy psychologicznej i psychiatrycznej Polaków jest jednak znacznie więcej, o czym przekonany jest dr Sławomir Murawiec z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Według raportu EZOP (Epidemiologia Zaburzeń Psychiatrycznych i Dostępność Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej), w Polsce może być 6-7,5 mln osób z zaburzeniami psychicznymi. Najczęściej wykazują oni zaburzenia lękowe, uzależnienia oraz zaburzenia depresyjne.

Ambasadorka kampanii dr hab. Barbara Remberk podkreśla, że zaburzenia psychiczne należą do najczęstszych dolegliwości. - To ważne, abyśmy mówili o tym i działali wspólnie na rzecz zdrowia psychicznego. Chciałabym, aby nikt nie bał się ani nie wstydził się szukać pomocy w zakresie zdrowia psychicznego - dodaje.

Zdaniem krajowego konsultanta w dziedzinie psychiatrii prof. Piotra Gałeckiego, również ambasadora kampanii, bardzo ważna jest wczesna diagnostyka zaburzeń psychicznych, bo znacząco ogranicza ich skutki i poprawia jakość życia. Często też zapobiega tragediom jakim są samobójstwa osób przeżywających załamanie psychiczne.

- Myślę, że w obecnych czasach, w związku ze zwiększającym się rozpowszechnieniem, szczególnie zaburzeń depresyjnych, sposób patrzenia na te profesje w niczym nie różni się od leczenia zaburzeń somatycznych, choćby cukrzycy czy nadciśnienia. Dlatego ważne jest, by wspierać sposób widzenia kontaktu z psychiatrą czy psychologiem - jako możliwość, a nie ograniczenie, co ma istotny wpływ na skuteczność leczenia - podkreśla prof. Gałecki.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH