Specjaliści: koordynowana opieka potrzebna jest także w neonatologii FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

O potrzebach polskiej neonatologii eksperci i decydenci rozmawiali we wtorek (5 lipca) na posiedzeniu senackiej komisji zdrowia. W trakcie debaty pt. "Opieka nad noworodkiem w Polsce - stan aktualny i potrzeby" specjaliści zaapelowali o stworzenie zorganizowanej opieki poszpitalnej dla dzieci z grupy wysokiego ryzyka.

Prof. Ewa Helwich, krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii zaznaczyła, że wyodrębnienie w latach 80. z pediatrii specjalizacji neonatologicznej pozwoliło zmniejszyć umieralność niemowląt z 10 proc. do 4,2 promila.

Osiągnięcie tak dobrych wyników stało się możliwe dzięki zorganizowaniu w kraju trójstopniowego modelu opieki szpitalnej.

Brakuje natomiast zorganizowanej opieki poszpitalnej dla dzieci z grupy wysokiego ryzyka. - W grupie tej powinny znaleźć się dzieci ze skrajnie niską wagą urodzeniową oraz z ciąż zakończonych poniżej 28. tygodnia. Mam na myśli dzieci ważące przy urodzeniu poniżej 1000 gram, z ciąż niedonoszonych, urodzonych w 23-28. tygodniu ciąży - wyliczała prof. Helwich.

Jak wyjaśniła konsultant krajowa, utrzymanie przy życiu tej grupy dzieci wymaga bardzo dużej wiedzy medycznej i doświadczenia, którego, niestety, nie mają pediatrzy.

- Dzieci z ciąż zakończonych przedwcześnie przebywają w szpitalu 2-3 miesiące po czym opuszczają placówkę i trafiają pod opieką POZ i AOS. Rodzice otrzymują od neonatologów zalecenia, z jakich wizyt specjalistycznych i z jaką częstotliwością powinni korzystać - tłumaczyła.

- Niestety, rodzice często nie są w stanie dotrzeć z dzieckiem do wszystkich specjalistów. Dlatego wytypowaliśmy 28-30 takich ośrodków w całym kraju, w których możemy zapewnić taką opiekę wielospecjalistyczną. Uważamy, że powinna ona być sprawowana przynajmniej do ukończenia przez dzieci 3. roku życia - zaznaczyła prof. Helwich.

Podkreśliła też, że jest to jedyny okres w życiu tych maluchów, kiedy mają szansę odzyskać to, co straciły w stosunku do swoich rówieśników poprzez przedwczesne urodzenie.

Z kolei prof. Maria Borszewska-Kornacka, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, szefowa Koalicji dla Wcześniaka zwraca uwagę, że w pierwszym roku życia, po wypisie ze szpitala, powinno być planowanych 5 takich wizyt, w drugim roku życia - 4 wizyty, a w trzecim roku - 3.

- W pierwszym roku życia, a w wybranych przypadkach także w następnych latach, badanie powinno być przeprowadzane jednocześnie przez neurologa i neonatologa, ze sformułowaniem zaleceń dotyczących stymulacji rozwoju lub wskazówek rehabilitacyjnych - zaznacza prof. Borszewska-Kornacka.

Z kolei prof. Helwich dodaje, że projekt takiej skoordynowanej opieki został już przygotowany i trafił do Ministerstwa Zdrowia. Niestety, brakuje kadry i sprzętu.

Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas, zapewnił, że resort nie spocznie, dopóki nie spełni postulatów neonatologów. Jako pilny i pierwszy do rozwiązania problem wiceminister uznał utrudniony dostęp noworodków z wadami serca do specjalistycznych oddziałów kardiochirurgii dziecięcej. W jego ocenie jest to kwestia logistyczna, którą powinno się szybko rozwiązać.

Zaznaczył też, że ministerstwo robi wszystko, aby zwiększyć liczbę lekarzy w Polsce. Rozwiązaniu tego problemu służy m.in. zwiększony od tego roku o 18 proc. nabór na studia medyczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH