Specjaliści: chorzy z akromegalią zbyt długo czekają na diagnozę

Widoczne zmiany wyglądu, takie jak powiększenie dłoni, stóp, nosa, żuchwy, uszu, mogą świadczyć o rozwoju akromegalii, poważnej choroby związanej z nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu - przypominają eksperci z Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego (PTE).

PTE przypomina w komunikacie przesłanym PAP, że razem ze Stowarzyszeniem Osób Chorych na Akromegalię od kilku lat prowadzi działalność edukacyjną, która ma budować wiedzę na temat charakterystycznych objawów akromegalii i przyczynić się do szybszego jej rozpoznawania. Obecnie osoby z tym schorzeniem w Polsce czekają na diagnozę średnio 7-9 lat.

- Zbyt późne rozpoznanie choroby może pozbawić pacjenta szansy na całkowite wyleczenie. Chory, który nie jest skutecznie leczony, żyje przeciętnie 10 lat krócej niż jego zdrowy rówieśnik. Dlatego tak ważne jest budowanie świadomości o charakterystycznych objawach akromegalii, nie tylko wśród pacjentów, ale także wśród lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów z innych dziedzin medycyny - podkreśla prof. Marek Bolanowski kierownik Katedry i Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Akromegalia jest zaliczana do schorzeń rzadkich. - Dane epidemiologiczne wskazują, że na świecie i także w Polsce rozpoznaje się 3-4 przypadki akromegalii na milion populacji rocznie - przypomina prof. Bolanowski.

To oznacza, że w Polsce co roku rozpoznawanych powinno być 120-150 przypadków choroby. Jednak w rzeczywistości liczba ta jest mniejsza, gdyż wielu pacjentów wciąż nie jest świadomych, że cierpi na akromegalię. Schorzenie jest diagnozowane przeważnie u osób w wieku 40-50 lat.

W większości przypadków jego przyczyną jest łagodny guz (tzw. gruczolak) przysadki mózgowej, który wydziela w nadmiarze hormon wzrostu. Przysadka jest gruczołem dokrewnym w kształcie ziarna fasoli, umiejscowionym u podstawy mózgu. Wydzielany przez nią hormon wzrostu reguluje proces wzrastania organizmu, który dobiega końca w wieku 16-20 lat.

Wzmożona produkcja hormonu w wieku dojrzałym powoduje deformację i nieprawidłowe rozrastanie się kości oraz tkanek miękkich. W rezultacie powiększają się nos, usta i język, rozrasta się żuchwa, prowadząc do przodozgryzu oraz zwiększenia odstępów między zębami, rosną też uszy, stopy, dłonie (co wiąże się z koniecznością zmiany rozmiaru noszonych butów czy rękawiczek, a także niemożnością założenia obrączki czy pierścionka) oraz narządy wewnętrzne - serce, wątroba.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH