Specjaliści: WZW C - choroba, która może zniknąć; niebywały postęp w leczeniu Prof. Waldemar Halota: - Do niedawna leczenie najnowszymi lekami kosztowało dziesiątki tysięcy dolarów, obecnie kosztuje ok. 40 tys. zł. Fot. PTWP

Skuteczność leków stosowanych w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C) pozwala wyeliminować tę chorobę całkowicie - mówili eksperci na zorganizowanym we wtorek (6 czerwca) w Warszawie seminarium.

Liczba zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) jest w Polsce oceniana na 200-230 tysięcy, na całym świecie - około 170 mln. Jak podawano na spotkaniu, wydatki ZUS związane z niezdolnością do pracy na skutek WZW (także typu A i B) wyniosły w roku 2015 około 50 milionów złotych.

Wirus HCV przenosi się poprzez krew. W przeszłości duża część zakażeń zdarzała się w placówkach medycznych - chociażby podczas endoskopii, dożylnego przetaczania płynów i leków, transfuzji (testy do badania krwi pojawiły się dopiero w roku 1992).

Problem udało się zmniejszyć dzięki wdrożeniu odpowiednich procedur (każdy pacjent jest traktowany jak potencjalnie zakażony, co zapobiega także przenoszeniu się HBV czy HIV).

- Do zakażeń dochodzi także u fryzjera (przy goleniu brzytwą), w placówkach kosmetycznych czy salonach tatuażu. Dlatego tak ważna jest edukacja personelu i przestrzeganie odpowiednich procedur jak właściwe odkażanie sprzętu, mycie rąk, używanie jednorazowych rękawiczek - mówił dr Krzysztof Tomasiewicz z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Narkomani zakażają się używając tych samych igieł, noworodki - od matek. Jak dowodzi przykład licznych małżeństw, w których zakażona jest tylko jedna osoba, wirusem trudno zarazić się przez seks (chyba, że dojdzie do zranienia).

Wykrycie zakażenia utrudnia to, że często nie daje objawów przez pierwszych 20-30 lat. Z czasem jednak może doprowadzić do włóknienia wątroby, a nawet raka tego narządu.

Do niedawna drogie, uciążliwe i mało skuteczne ( w latach 90. skuteczność wynosiła kilka procent) leczenie zapalenia wątroby typu C dzięki pojawieniu się licznych nowoczesnych leków przeciwwirusowych stało się niemal w 100 proc. skuteczne. (W roku 2015 dzięki lekom nowej generacji udało się na przykład całkowicie wyleczyć Pamelę Anderson, która żyła z wirusem przez 16 lat. Prawdopodobnie zaraziła się używając tej samej igły do tatuażu, co jej zakażony mąż).

- Do niedawna leczenie najnowszymi lekami kosztowało dziesiątki tysięcy dolarów. Z czasem takich leków pojawiło się wiele i okazały się na tyle skuteczne, że można było podawać je przez 8 tygodni, zamiast 12, co jeszcze obniżyło koszt leczenia - obecnie wynosi około 40 tysięcy złotych - mówił prof. Waldemar Halota (Katedra i Klinika Chorób zakaźnych i Hepatologii Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH