Sosnowiec wybiera realizatorów tegorocznej części programu in vitro Sosnowiec wybiera realizatorów tegorocznej części programu in vitro. Fot. Gyncentrum

Samorząd Sosnowca w ciągu miesiąca planuje wybrać tegorocznych realizatorów miejskiego programu wsparcia in vitro. W ub. roku z programu skorzystało 35 par; w przypadku 10 z nich procedura zapłodnienia pozaustrojowego poskutkowała ciążą, w tym jedną mnogą.

Poinformował o tym podczas środowego (28 lutego) śniadania prasowego w Sosnowcu prezydent tego miasta Arkadiusz Chęciński. Jak przypomniał, miasto uruchomiło program na lata 2017-20, zapewniając na jego realizację łącznie ok. 800 tys. zł, czyli po 200 tys. zł rocznie. Może on wspomóc co roku 40 par, czyli 160 przez cały okres trwania programu.

Jeden realizatorów programu w ub. roku, krakowska firma Artvimed zagwarantowała w ub. roku dofinansowaną procedurę in vitro dodatkowo dla jeszcze pięciu par. Wraz z białostocką spółką Centrum Bocian realizatorzy zapewnili zatem 45 miejsc w programie.

Zgodnie ze środową informacją Chęcińskiego w ub. roku skorzystało z niego 35 par. Rezygnację z programu zgłosiło 10 par, wskazujących na różne przyczyny odstąpienia od dofinansowania, m.in. naturalne poczęcie. Z uwagi na zbyt późny termin powiadamiania o wyłączeniu z programu, przystąpienie kolejnych zainteresowanych było już niemożliwe, m.in. wobec długotrwałości procedury in vitro, wymagającej wielotygodniowych badań.

Ostatecznie spośród 35 par w programie pełną procedurę przeprowadzono u 30 (u pięciu ze względu na uwarunkowania zdrowotne, część procedury została odroczona). Pierwsza ciąża została potwierdzona w czerwcu ub. roku; ostatecznie potwierdzono ich dziesięć, w tym jedną wielopłodową.

Miasto na realizację programu - za pośrednictwem obu jego ubiegłorocznych realizatorów - wydało w 2017 r. 163 tys. zł. "Myślę, że skuteczność programu jest dość dobra, dlatego też nie zastanawiając się długo, ogłosiliśmy konkurs na tegoroczną realizację" - powiedział w środę Chęciński, sygnalizując, że wystartowały w nim cztery podmioty, a rozstrzygnięcie powinno nastąpić w ciągu miesiąca.

W Sosnowcu funkcjonował już pilotażowy program wsparcia in vitro - od 2013 r. Zrezygnowano z niego po rozszerzeniu przez poprzedni rząd krajowego programu, który obowiązywał do połowy 2016 r. Decyzję o unieważnieniu kolejnej odsłony rządowego programu podjął wkrótce po objęciu urzędu poprzedni minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

W reakcji miasto przygotowało kolejny miejski program na lata 2017-20. Mogą w nim brać udział pary (w związku małżeńskim lub partnerskim), w których od roku co najmniej jedna osoba mieszka w Sosnowcu, a kobieta ma od 23 do 40 lat. Informacja o rozpoczęciu rekrutacji do programu znajduje się odpowiednio wcześniej na stronach urzędu miasta oraz realizatora/realizatorów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH