Sosnowiec: spotkanie dzieci operowanych w łonie matki i ich rodziców

Dzieci z rozszczepem kręgosłupa operowane w łonie matki, ich rodzice oraz specjaliści zajmujący się tą unikalną metodą leczenia, po raz pierwszy spotkali się w sobotę 921 maja) w Sosnowcu. Wymiana ich doświadczeń ma m.in. pomóc w rehabilitacji dzieci.

Jednym z organizatorów ogólnopolskiego spotkania była Fundacja Spina, założona przez Dominikę Solberg - jedną z pierwszych pacjentek, które przeszły operację płodu w związku z jego przepukliną oponowo-rdzeniową. Od ponad pięciu lat takie zabiegi wykonuje - jako jeden z kilku ośrodków na świecie - Klinika Ginekologii i Położnictwa w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu. Przeprowadzono tam 40 takich operacji.

Prezes Międzynarodowego Centrum Rehabilitacji Ren-Pol w Sosnowcu, gdzie odbyło się spotkanie, Renata Gębicz-Budzyńska jest przekonana, że jego cele zostały osiągnięte. Najważniejsze z nich to popularyzacja tej metody leczenia, edukacja, wsparcie dla pacjentek stojących przed takim zabiegiem oraz wskazówki dotyczące rehabilitacji dzieci, operowanych prenatalnie.

- W tym przypadku rehabilitacja to często bardzo długi proces, który trudno jednoznacznie określić w czasie; może trwać przez całe życie. Ważne jednak, żeby pamiętać, że im szybciej rozpocznie się profesjonalna rehabilitacja, tym większe gwarancje, że przyniesie dobre efekty i dzieci będą mogły samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie - tłumaczyła Gębicz-Budzyńska.

Wskazaniem do operowania dziecka w łonie matki jest rozszczep kręgosłupa z przepukliną oponowo-rdzeniową. Takie operacje znacząco zmniejszają ryzyko wodogłowia dzieci i konieczność implantowania do główki dziecka - zaraz po urodzeniu - układu zastawkowego.

Rozszczep kręgosłupa z przepukliną oponowo-rdzeniową to wada wrodzona, powstająca ok. czwartego tygodnia życia płodowego. Rdzeń kręgowy nie zamyka się w życiu płodowym, nie pokrywa się mięśniami i skórą. Pozostaje odsłonięty i rozwija się przez to nieprawidłowo, bo opływający go płyn owodniowy uszkadza zakończenia nerwowe.

Od 2005 r. zespół kierowany przez prof. Anitę Olejek wraz z chirurgiem dziecięcym prof. Januszem Bohosiewiczem przeprowadził w Bytomiu 40 operacji płodu w łonie matki. Operacje są wykonywane między 22 a 27 tygodniem ciąży, najwięcej przeprowadzono między 24 a 26 tygodniem ciąży.

Specjaliści z bytomskiej kliniki podkreślają, że efekty dotychczasowych zabiegów potwierdzają ich zasadność, mimo pewnego ryzyka dla matki i płodu. Dzieci - choć mogą się urodzić w różnym stopniu niepełnosprawne - po operacjach w łonie mają lepsze rokowania i nie potrzebują tak intensywnego leczenia w pierwszych miesiącach życia, jak te, które nie były operowane.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH