Sosnowiec: powstał oddział dla dorosłych chorych na mukowiscydozę Fot. archiwum

Ok. 170 dorosłych chorych na mukowiscydozę będzie rocznie leczył przeznaczony dla nich oddział, otwarty we wtorek w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.

Na 10. piętrze budynku utworzono pododdział dla 11 pacjentów. Mogą tam liczyć na kompleksową opiekę pulmonologiczną, gastrologiczną oraz rehabilitację.

Oddział ma wysoki standard - jednoosobowe sale z pełnym węzłem sanitarnym, z filtrami powietrza.

- Ponieważ te osoby są narażone specyficznie na przeziębienia, mają niestety niższą odporność niż inni ludzie, stworzyliśmy takie warunki, żeby to było leczenie w izolatkach. Poza tym - kompleksowe, czyli lekarze innych specjalności z naszego szpitala będą też leczyć tych pacjentów w tzw. skoordynowanej opiece medycznej - powiedziała dziennikarzom dyrektor sosnowieckiego szpitala Iwona Łobejko.

- To pierwszy w Polsce taki oddział z prawdziwego zdarzenia dla dorosłych, ogromny szacunek dla pani dyrektor i samorządu woj. śląskiego, że zrealizowali tę bardzo potrzebną inwestycję - powiedział PAP prezes Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą Jacek Juszczyński.

Mukowiscydoza jest najczęściej występującą chorobą genetyczną u ludzi. Choć jest nieuleczalna, to medycyna odnotowuje systematyczny postęp, dzięki któremu wyraźnie wydłuża się życie chorych. Jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku rzadko dożywali wieku szkolnego, obecnie mają szansę przeżyć około 50 lat.

W ostatnich latach również możliwości leczenia mukowiscydozy w Polsce znacząco się poprawiły. Krokiem milowym było przeprowadzenie w 2011 r. w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu pierwszego w Polsce przeszczepu płuc u chorego na mukowiscydozę. Wcześniej pacjenci musieli szukać takiego leczenia za granicą.

Jak podkreślił prezes Juszczyński, za postępem w leczeniu nie nadąża postęp w infrastrukturze polskich szpitali, wciąż brakuje miejsc w szpitalach dla dorosłych chorych. Są oni leczeni w szpitalach pediatrycznych, na co jest wymagana każdorazowa zgoda Narodowego Funduszu Zdrowia, dodatkową uciążliwością jest konieczność korzystania z małych łóżek czy sanitariatów przystosowanych do dziecięcych potrzeb.

Tymczasem w Polsce obecnie choruje - jak podał prezes Juszczyński - ok. 2 tys. osób, z czego 30-40 proc. to dorośli. - Potrzebujemy jeszcze przynajmniej 4-5 ośrodków dla dorosłych. Do Sosnowca pewnie będą teraz trafiać pacjenci z całej Polski, ale trudno im będzie w zaostrzeniu choroby podróżować kilkaset kilometrów - argumentował.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH