Sosnowiec: nowy sprzęt dla SOR

Szpitalny Oddział Ratunkowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 w Sosnowcu wzbogacił się o zestaw do kompresji klatki piersiowej oraz defibrylator.

Nowoczesnej generacji defibrylator to urządzenie do wykonywania defibrylacji elektrycznej w zatrzymaniu akcji serca, kardiowersji elektrycznej w przypadku zaburzeń rytmu serca i elektrostymulacji zewnętrznej, gdy serce pacjenta bije zbyt wolno.

Używany jest również do monitorowania parametrów życiowych pacjenta, także w transporcie i podczas wykonywania diagnostyki obrazowej. Pozwala szybko poznać zapis EKG pacjenta, wartość ciśnienia tętniczego krwi, poziom dwutlenku węgla w powietrzu wydychanym, ale także wysycenie krwi tętniczej tlenem, poziom tlenku węgla i methemoglobiny u pacjentów z podejrzeniem zatrucia poszkodowanych w pożarze.

Jak informuje lecznica, dotychczas w Szpitalu św. Barbary nie było możliwości szybkiego oznaczania poziomu tlenku węgla ani methemoglobiny we krwi. Pobierano materiał biologiczny i przewożono do Ośrodka Toksykologii w Sosnowcu.

Drugi nabytek - zestaw do mechanicznej kompresji klatki piersiowej jest pomocny w reanimacji w przypadku nagłego zatrzymania krążenia (uciska klatkę piersiową pacjenta).

- Ratownik po kilku minutach wykonywania pośredniego masażu serca zaczyna się męczyć i spada efektywność jego działania. Tej wady są pozbawione działania przeprowadzane przez automat. Z codziennej praktyki wynika, że każdego dnia nasz nowy nabytek będzie wykorzystany do ratowania czyjegoś życia - wyjaśnia Czarosław Kijonka, ordynator SOR w sosnowieckim szpitalu. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH