Sosnowiec: lekarze alarmują w sprawie kryteriów przyjęć do centrów urazowych

Kryteria przyjęć pacjentów do centrów urazowych, zawarte w podpisanym już przez minister zdrowia rozporządzeniu, eliminują z leczenia sporą grupę chorych.

Specjaliści z trzynastu polskich szpitali, w których zgodnie z nowelizacją ustawy o ratownictwie medycznym z lipca 2009 r., powstać mają tzw. centra urazowe, spotkali się 24 czerwca w Sosnowcu, by dyskutować m.in. finansowanie procedur medycznych wykonywanych w centrach.

Tematem rozmów było też podpisane w ostatnich dniach przez minister zdrowia Ewę Kopacz rozporządzenie w sprawie centrów urazowych, które trafiło już do publikacji i zacznie obowiązywać w dwa tygodnie po opublikowaniu. Lekarze zwracali uwagę, że w dokumencie znajdują się uchybienia i zapowiadali powołanie Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Centrów Urazowych.

Dr Czarosław Kijonka, ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w szpitalu św. Barbary w Sosnowcu przestrzegał m.in., że zamieszczone w rozporządzeniu kryteria przyjęć do centrów urazowych spowodują, że do leczenia nie będą kwalifikowani pacjenci w poważnym stanie, chociaż przytomni i wydolni krążeniowo oraz oddechowo.

– Cała grupa pacjentów z mnogimi obrażeniami ciała, urazami wielonarządowymi, wielomiejscowymi i ciężkim izolowanym, których można by uratować, nie będzie się kwalifikowała do leczenia w centrum – mówił dr Kijonka.

W jego opinii, kryterium leczenia w centrum urazowym powinien być poważny mechanizm urazu pacjenta, jako czynnik predysponujący do mnogich obrażeń ciała, a nie tylko jego stan kliniczny.

Odnosząc się do wymogów kadrowych w centrach urazowych i wskazując na niedobór specjalistów medycyny ratunkowej dr Kijonka zaproponował, żeby mogli do niej wchodzić lekarze po dwóch latach tej specjalizacji, posiadający już specjalizację z głównych dziedzin zabiegowych.

– Naszym zdaniem, dobrym rozwiązaniem jest zbudowanie „trauma team” na bazie lekarzy szpitalnych oddziałów ratunkowych – wskazał.

Prof. Jacek Starzewski, śląski wojewódzki konsultant chirurgii ogólnej, ocenił m.in. że nowe rozporządzenie ministerstwa zdrowia o centrach urazowych daje nadzieje na poprawę sytuacji, mimo widocznych już teraz uchybień w jego treści.

Wojewódzki konsultant medycyny ratunkowej z woj. małopolskiego prof. Leszek Brongel zwrócił uwagę, że obecnie tylko trzy z trzynastu wytypowanych szpitali spełniają kryteria funkcjonowania centrów urazowych. Zaznaczył, że szpitale, które zdecydowały się na uruchomienie centrów, przyjęły na siebie zobowiązanie leczenia pacjentów z ciężkimi urazami, nie mając pewności otrzymania za to zapłaty.

Przedstawiciele resortu zdrowia obecni na spotkaniu sygnalizowali, że uwagi lekarzy są cenne, natomiast przepisy dotyczące centrów urazowych – pierwsze dotyczące tej materii – mogą być zmienione lub uzupełnione. Resort chwali też plany powołania związku pracodawców centrów, jako gremium, które może dostarczać cennych opinii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH