Sosnowiec: lekarze alarmują w sprawie kryteriów przyjęć do centrów urazowych

Kryteria przyjęć pacjentów do centrów urazowych, zawarte w podpisanym już przez minister zdrowia rozporządzeniu, eliminują z leczenia sporą grupę chorych.

Specjaliści z trzynastu polskich szpitali, w których zgodnie z nowelizacją ustawy o ratownictwie medycznym z lipca 2009 r., powstać mają tzw. centra urazowe, spotkali się 24 czerwca w Sosnowcu, by dyskutować m.in. finansowanie procedur medycznych wykonywanych w centrach.

Tematem rozmów było też podpisane w ostatnich dniach przez minister zdrowia Ewę Kopacz rozporządzenie w sprawie centrów urazowych, które trafiło już do publikacji i zacznie obowiązywać w dwa tygodnie po opublikowaniu. Lekarze zwracali uwagę, że w dokumencie znajdują się uchybienia i zapowiadali powołanie Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Centrów Urazowych.

Dr Czarosław Kijonka, ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w szpitalu św. Barbary w Sosnowcu przestrzegał m.in., że zamieszczone w rozporządzeniu kryteria przyjęć do centrów urazowych spowodują, że do leczenia nie będą kwalifikowani pacjenci w poważnym stanie, chociaż przytomni i wydolni krążeniowo oraz oddechowo.

– Cała grupa pacjentów z mnogimi obrażeniami ciała, urazami wielonarządowymi, wielomiejscowymi i ciężkim izolowanym, których można by uratować, nie będzie się kwalifikowała do leczenia w centrum – mówił dr Kijonka.

W jego opinii, kryterium leczenia w centrum urazowym powinien być poważny mechanizm urazu pacjenta, jako czynnik predysponujący do mnogich obrażeń ciała, a nie tylko jego stan kliniczny.

Odnosząc się do wymogów kadrowych w centrach urazowych i wskazując na niedobór specjalistów medycyny ratunkowej dr Kijonka zaproponował, żeby mogli do niej wchodzić lekarze po dwóch latach tej specjalizacji, posiadający już specjalizację z głównych dziedzin zabiegowych.

– Naszym zdaniem, dobrym rozwiązaniem jest zbudowanie „trauma team” na bazie lekarzy szpitalnych oddziałów ratunkowych – wskazał.

Prof. Jacek Starzewski, śląski wojewódzki konsultant chirurgii ogólnej, ocenił m.in. że nowe rozporządzenie ministerstwa zdrowia o centrach urazowych daje nadzieje na poprawę sytuacji, mimo widocznych już teraz uchybień w jego treści.

Wojewódzki konsultant medycyny ratunkowej z woj. małopolskiego prof. Leszek Brongel zwrócił uwagę, że obecnie tylko trzy z trzynastu wytypowanych szpitali spełniają kryteria funkcjonowania centrów urazowych. Zaznaczył, że szpitale, które zdecydowały się na uruchomienie centrów, przyjęły na siebie zobowiązanie leczenia pacjentów z ciężkimi urazami, nie mając pewności otrzymania za to zapłaty.

Przedstawiciele resortu zdrowia obecni na spotkaniu sygnalizowali, że uwagi lekarzy są cenne, natomiast przepisy dotyczące centrów urazowych – pierwsze dotyczące tej materii – mogą być zmienione lub uzupełnione. Resort chwali też plany powołania związku pracodawców centrów, jako gremium, które może dostarczać cennych opinii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH