Sopot: warsztaty mammograficzne dla radiologów

W piątek i sobotę (14 i 15 października) trwa w Sopocie kolejna edycja Fit For Screening, czyli warsztatów z zakresu mammografii skryningowej dla lekarzy radiologów.

Fit For Screening (FFS) są to warsztaty, na których lekarze radiolodzy i klinicyści mogą zapoznać się z metodami analizowania wyników cyfrowych badań mammograficznych. Warsztaty  prowadzone są przez prof. Rollanda Hollanda z Narodowego Centrum Specjalistyczno-Szkoleniowego ds. Walki z Rakiem Piersi (National Expert and Training Centre for Breast Cancer Screening) w Nijmegen w Holandii.

Warsztaty są organizowane przez firmę Carestream Health Poland. W tym roku planowane były dwie edycje FFS. Pierwsza już się odbyła w Łodzi we wrześniu, a druga odbywa się właśnie 14 i 15 października w Sopocie.

Prowadzący warsztaty prof. Rolland Holland jest głównym patologiem holenderskiego programu badań mammograficznych, a także pracuje w holenderskim Narodowym Centrum Kształcenia w zakresie Diagnostyki Raka Piersi. Stworzył on program szkoleniowy dla lekarzy radiologów, który pozwala im na poprawę umiejętności wykrywania i oceny zmian nowotworowych piersi.

Program ten polega na porównywaniu zdjęć wykonywanych kobietom podczas programów przesiewowych, realizowanych w Holandii od lat 70 - tych. Kobiety poddawały się diagnostyce skryningowej w zakresie wykrywania raka piersi w odstępie kilku lat. U części przeoczono pojawienie się bardzo wczesnych zmian nowotworowych.

Podczas szkolenia lekarze porównują kilkadziesiąt zdjęć, poddając je własnej ocenie diagnostycznej. Mylna odpowiedź jest analizowana. Dzięki porównaniu serii zdjęć możliwe jest określenie, dlaczego i jaka drobna zmiana nowotworowa nie została dostrzeżona przez radiologa.

Po raz pierwszy Carestream Health Poland zorganizowała warsztaty „Fit For Screening” skierowane do lekarzy  zajmujących się badaniami mammograficznymi w  2008 roku w Józefowie koło Warszawy pod przewodnictwem dr Ewy Wesołowskiej kierownika Pracowni Mammografii Przesiewowej i Diagnostycznej  Centrum Onkologii w Warszawie. Była to inicjatywa, która wyszła naprzeciw ogólnopolskiej kampanii, zachęcającej kobiety do badań mammograficznych.

Drugie spotkanie „Fit For Screening” odbyło się  w Krakowie w 2009 r., a kolejne zorganizowane zostało pod patronatem prof. Andrzeja Urbanika, kierownika Katedry Radiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kolejne odbyły się 1-2 października 2010 r. w Krakowie, ponownie przy współpracy z profesorem Urbanikiem, na które również jako prowadzący zaproszony został prof. Rolland Holland.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH