Ponad 28% lekarzy przyznaje, że rzuciło palenie papierosów - wynika z sondażu przeprowadzonego wśród 1018 polskich lekarzy przez portal społecznościowy dla lekarzy www.konsylium24.pl.

31 maja obchodzony jest na całym świecie Światowy Dzień Bez Papierosa. Z tej okazji portal www.konsylium24.pl zadał lekarzom pytanie "Czy palisz papierosy?". W sondażu wzięło udział 1018 polskich lekarzy. Przeważająca większość z nich (83%) nie pali papierosów. W tym - 55% lekarzy - nigdy nie paliło, 22% - kiedyś paliło, ale od wielu lat nie pali, a 6% lekarzy rzuciło palenie niedawno.

Wśród badanych - 16% lekarzy przyznało, że pali papierosy, ale z tego 11% zamierza rzucić. Tylko niecałe 5% lekarzy deklaruje, że pali i będzie nadal palić. Nie ma przy tym znaczących różnic pomiędzy lekarzami różnych specjalizacji.

Wśród najmłodszych lekarzy (staż pracy do 10 lat) ponad 70% lekarzy nigdy nie paliło papierosów i nie zamierza palić. Doświadczenia te zmieniają się wraz z wiekiem. Im starsze pokolenie lekarzy, tym więcej jest tych, którzy kiedyś palili. Wśród najstarszych lekarzy (ponad 30 lat stażu pracy) zaledwie 25% lekarzy nigdy nie paliło papierosów.

62% lekarzy ze stażem pracy ponad 30 lat przyznaje, że kiedyś palili, ale rzucili palenie. Liczba lekarzy, którzy rzucili palenie zmniejsza się wraz z wiekiem. W grupie najmłodszych lekarzy, ze stażem pracy do 5 lat, tylko 17% przyznaje, że rzuciło palenie papierosów.

Jak wynika z sondażu konsylium24 bardzo ciekawy jest w danych procentowy udział lekarzy, którzy palą papierosy i deklarują, że będą palili dalej. Wśród lekarzy do 20 lat stażu pracy niecałe 2% deklaruje chęć palenia papierosów niezależnie do skutków. Natomiast wśród lekarzy od 20 do 30 lat stażu pracy tych, którzy twierdzą, że palą i będą palić jest ponad 11%!

Lekarze, bez względu na to czy palą papierosy czy nie, zgadzają się ze sobą, że palenie papierosów jest szkodliwe. Niezależnie od specjalizacji, przytaczają dziesiątki przykładów swoich pacjentów, którzy z powodu nowotworów występujących w zasadzie wyłącznie u palaczy, umierali w ogromnych cierpieniach. Wielu lekarzy wspomina niedawne dramat wybitnego kardiochirurga, Profesora Zbigniewa Religi, który tuż przed śmiercią wyznał: "Gdybym kilkanaście lat temu wiedział to, co wiem teraz, to bym nigdy nie palił".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH