Sondaż: 16 proc. Polaków nigdy nie było u okulisty 26 proc. Polaków źle ocenia stan zdrowia swoich oczu. Jednak do okulisty wybiera się dopiero, kiedy z oczami dzieje się coś poważnego. Fot. Shutterstock

65 proc. Polaków od ponad roku nie było u okulisty, a 16 proc. nie było u specjalisty nigdy - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez IQS.

Sondaż wykonano w dniach 6-9 lutego 2018 r. na reprezentatywnej próbie 850 Polaków w związku z kampanią "Wielkie Badanie Wzroku", która potrwa do końca marca tego roku.

Z sondażu wynika, że 26 proc. Polaków źle ocenia stan zdrowia swoich oczu. Jednak do okulisty często wybieramy się dopiero wtedy, kiedy z oczami dzieje się już coś poważnego: pojawią się zaburzenia ostrości wzroku lub doskwiera ból, podrażnienie i zaczerwienienie oczu.

Ponad 70 proc. badanych osób przyznało, że odczuwa takie dolegliwości jak uczucie "piasku w oczach" (74 proc.) lub ma zaczerwienienia oczu (78 proc.). Organizatorzy kampanii ostrzegają, że zlekceważenie tych objawów może doprowadzić do poważnego, a czasami już nieodwracalnego uszkodzenia narządu wzroku.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że badanie oczu pozwala zarówno wykryć wadę wzroku, jak również wielu chorób niezwiązanych z oczami, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca oraz anemia. Dlatego dno oka określa się mianem pomniejszonego obrazu naczyniowego układu krążenia. Z kolei stan naczyń siatkówki może odzwierciedlać ogólną kondycję organizmu.

Cukrzyka wywołuje zmiany w małych naczyniach, które znajdują się w siatkówce oczu. Okulista po podaniu leku rozszerzającego źrenicę i ocenie tylnego obszaru gałki ocznej (dna oka), może dostrzec zmiany typowe dla cukrzycy.

Badanie oftalmoskopem (wziernikowanie oczu) pozwala wykryć anemię (niedokrwistość), diagnozowaną zwykle dzięki morfologii krwi. Jest to badanie szczególnie przydatne dla osób cierpiących na hemofobię - lęk przed widokiem, pobieraniem i badaniem krwi.

- Szybkie rozpoznanie wielu chorób pozwoli zapobiec ich niebezpiecznym następstwom, uniknąć niepotrzebnych kosztów leczenia w zaawansowanym stadium, a także poprawić jakość życia. Może przed tym uchronić badanie oka z zastosowaniem oftalmoskopu, co potwierdzają zarówno lekarze okuliści, jak również kardiolodzy - podkreślają organizatorzy kampanii.

Wielkie Badanie Wzroku to ogólnopolska kampania, organizowana do końca marca 2018 r. przez Vision Express. Jej celem jest zwiększenie świadomości Polaków dotyczącej konieczności regularnego badania wzroku. W jej ramach prowadzone są akcje badania wzroku w ponad 180 salonach optycznych w całej Polsce. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.WielkieBadanieWzroku.pl.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH