Naukowcy z Międzynarodowej Agencji Badania Raka (IARC) są już pewni - opalanie się w solarium powoduje raka.

Poprzednio naukowcy z IARC kategoryzowali solarium jako urządzenie „prawdopodobnie rakotwórcze dla człowieka”. Teraz zmienili tę klasyfikację i uznali, że jest „rakotwórcze dla człowieka”. To najwyższy stopień zagrożenia w klasyfikacji IARC - podaje BBC.

Badania prowadzone przez naukowców wykazały, że osoby opalające się na solarium przed 30. rokiem życia o 75 proc. częściej zapadają na czerniaka - najbardziej zabójczą z form raka skóry. Wyniki wskazują też, że ludzie spędzający regularnie czas na solarium znacznie częściej chorują na czerniaka oka.

W czerwcu niemiecki Budenstag podjął decyzję, o tym, że z solarium mogą korzystać jedynie osoby pełnoletnie.

Jak już podawaliśmy decyzja niemieckich parlamentarzystów nie dziwi onkologów. W ostatnim czasie gwałtownie wzrasta ilość zachorowań na czerniaka właśnie wśród ludzi młodych, pomiędzy 20. a 35. rokiem życia. Przyszłość pokaże, czy wprowadzenie u naszego zachodniego sąsiada tak restrykcyjnej regulacji, okaże się skuteczną metodą zapobiegania czerniakowi.

- Kiedyś zachorowania na raka skóry obserwowało się głównie wśród osób starszych. Teraz gwałtownie wzrosła zachorowalność na czerniaka wśród młodych ludzi. Amerykańscy onkolodzy, którzy opublikowali swoje badania w jednym z fachowych czasopism medycznych, stwierdzili, że opalanie się raz w tygodniu w solarium zwiększa ryzyko wyindukowania ze znamion skóry czerniaka aż o 70 proc. - mówił portalowi rynekzdrowia.pl dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.

Dlaczego ochrona przed promieniowaniem słonecznym i rezygnacja z solarium są tak bardzo ważne?

Dlatego, że – jak wyjaśnia dr Janusz Meder – nowotwory skóry stanowią około 8-10 proc. wszystkich nowotworów złośliwych wykrywanych u człowieka. W Polsce stwierdza się ponad 10 tys. nowych zachorowań rocznie i około 2 tys. zgonów na wszystkie nowotwory skóry. Na czerniaka zapada rocznie około 2,3 tys. osób, z czego umiera 50 proc. ze względu na zbyt późne rozpoznanie. W ostatnich 40 latach stwierdzono czterokrotny przyrost nowych zachorowań na czerniaka, a w ostatnim dziesięcioleciu podwojenie liczby nowych zachorowań.

Paniom, tak bardzo ceniącym piękną opaleniznę, należy przypomnieć, że w przedziale wieku 25-35 lat czerniak jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. U kobiet czerniak lokalizuje się najczęściej w okolicach kończyn, natomiast u mężczyzn w okolicach tułowia oraz głowy i szyi. Stwierdzono, że do 40. roku życia w czerniaka przekształca się jedno na 200 tys. znamion skórnych, natomiast powyżej 40. roku życia - jedno na 33 tys.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH