Geriatrzy, kardiolodzy i anestezjolodzy proponują jak najszybsze opracowanie specjalnych standardów leczenia pacjentów w wieku powyżej 75 roku życia. Ustalenie takich wytycznych jest dziś pilnym wyzwaniem dla medycyny inwazyjnej, gdyż stopniowo przesuwa się w górę granica wieku osób kwalifikowanych do poważnych zabiegów operacyjnych.

Wypracowanie takich standardów w zakresie przygotowania przedoperacyjnego, zabiegu, a potem leczenia pooperacyjnego podniosłoby bezpieczeństwo diagnozowania i poprawiło jakość terapii osób starszych.

– Problemem numer jeden u osób w starszym wieku, które poddane zostały długotrwałej narkozie podczas zabiegów kardiologicznych, jest pogorszenie się ich funkcji poznawczych obserwowane po przejściu takiego zabiegu – tłumaczy dr Jerzy Derejczyk, ordynator oddziału geriatrii Szpitala Geriatrycznego im. Jana Pawła II w Katowicach, prezes śląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego.

 Z kolei z doświadczeń Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu wynika, że w ciągu ostatnich 5 lat odsetek osób starszych leczonych inwazyjnie systematycznie rośnie. Jak informuje doc. Mariusz Gąsior z ŚCChS, przeciętnie leczenie kardiologiczne jednego pacjenta kosztuje około 12 tys. złotych, a w tym samym zakresie leczenie osoby starszej – 8267 złotych. Czyli prawie o 1/3 mniej. Składa się na to wiele przyczyn, między innymi taka, że w przypadku osób starszych, w obawie przed możliwością powikłań, stosuje jednak mniej terapii inwazyjnych – droższych, choć bardziej skutecznych.

Statystyka zmusza do działania

Ze statystyk wynika, iż 25% osób po 75 roku życia w wyniku znieczulenia ponosi trwały uszczerbek na zdrowiu w postaci pogorszenia się pamięci i wystąpienia zespołów otępiennych.

 – Bardzo często pojawia się także u nich majaczenie w okresie pooperacyjnym, które jest stanem zagrożenia życia. Umiejętność zapobiegania takim sytuacjom, ich rozpoznawania i leczenia, to dla nas nowe wyzwanie – mówi Jerzy Derejczyk.

 Geriatrzy wspólnie z kardiologami i anestezjologami szukają rozwiązań, które pozwoliłyby na zmniejszenie skutków ubocznych znieczuleń stosowanych u starszych pacjentów.

 To nie jedyny problem, jakiemu muszą sprostać lekarze. W leczeniu ludzi starszych konieczna też jest szersza wiedza dotycząca farmakoterapii. Ostatnie 10-15 lat, to m.in. okres ogromnego postępu w neurofarmakologii. Na rynku jest dostępnych wiele nowych leków służących leczeniu zaburzeń pamięci, zaburzeń nastrojów, ale niestety, wiedza o nich nie jest powszechna wśród lekarzy. Nie mają jej gdzie zdobyć jako studenci.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH