Smog nie ustępuje: samorządy podejmują różne działania FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Jak informuje w specjalnym komunikacie Urząd Miasta w Rybniku, w związku z bardzo złą jakością powietrza (stężenie pyłu zawieszonego - ponad 1000 proc. normy) prezydent Piotr Kuczera wyraził zgodę na zawieszenie zajęć w dniach 10 i 11 stycznia 2017 r. we wszystkich placówkach oświatowych prowadzonych przez miasto.

W tym czasie mają być zapewnione zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla uczniów, którym rodzice nie mogą zapewnić opieki na czas zawieszonych zajęć.

Także w związku ze smogiem, dziś i jutro (9 i 10 stycznia) na terenie Rybnika przejazdy komunikacją miejską będą bezpłatne.

Z kolei wrocławski magistrat zaapelował do mieszkańców miasta, by z powodu smogu w poniedziałek (9 stycznia) ograniczyli do minimum przebywanie na powietrzu. Stężenie zanieczyszczeń przekroczone jest nawet sześciokrotnie.

- W związku z notowanym dziś rano pogorszeniem jakości powietrza we Wrocławiu, przekroczeniami norm dopuszczalnych ilości pyłów zawieszonych i benzo(a)pirenu, wynikającym m.in. z niskich temperatur i braku wiatru, apelujemy do wrocławian, by ograniczyli do niezbędnego minimum przebywanie na powietrzu - napisano w komunikacie wydanym w poniedziałek przez urząd miejski we Wrocławiu.

Jak wynika ze wskazań pomiarowych, stężenie zanieczyszczeń mierzone w dwóch punktach miasta przekroczone było momentami nawet sześciokrotnie.

Zanieczyszczenie powietrza może być groźne szczególnie dla osób cierpiących z powodu przewlekłych chorób serca (jak niewydolność serca czy choroba wieńcowa) i chorób układu oddechowego, jak astma czy przewlekła choroba płuc. Narażone są także osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci.

Magistrat zaapelował do mieszkańców Wrocławia o niespalanie śmieci i paliw gorszej jakości w domowych paleniskach. Zwrócił się również z prośbą o informowanie straży miejskiej, gdyby ktokolwiek wiedział o takim zachowaniu.

Bieżące informacje na temat jakości powietrza podawane są na stronie internetowej: air.wroclaw.pios.gov.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH