Służba, która sprawdza się w sytuacjach kryzysowych...

W październiku obchodzimy 90-lecie pracy służb sanitarnych w Polsce. Spadkobierczyni historycznych poprzedników, czyli Państwowa Inspekcja Sanitarna przeszła jednak wielka metamorfozę. Przestaje się już kojarzyć jedynie z kontrolami czystości w barach, sklepach, czy restauracjach.

Dziś jest służbą, która programowo zobligowana jest do realizacji wielu innych zadań; szczególnie w sytuacjach kryzysowych. W tym roku PIS dwukrotnie musiała radzić sobie z powodzią.

To właśnie służby sanitarne podczas powodzi czuwają nad zdrowiem mieszkańców zalanych terenów. To one decydują o ewentualnych szczepieniach i czuwają nad tym, aby ludzie mieli zdatną do picia wodę a także decydują – chociażby – o tępieniu insektów. Tegoroczne powodzie wykazały braki w uregulowaniach prawnych. To z kolei było jedną z przyczyn zaistnienia problemów logistycznych w zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowia ludności i warunków sanitarnych na zalanych terenach...

Dziury w bazie informacji
Jak mówił podczas III Międzynarodowego Kongresu Zdrowia Publicznego Janusz Kulej, kierownik Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim podczas ostatnich powodzi nie odnotowano szczególnych problemów dotyczących funkcjonowania służby zdrowia na trenie województwa śląskiego. Jednak we znaki dały się problemy natury organizacyjnej.

– Brakowało nam wiedzy o osobach korzystających ze specjalistycznej aparatury medycznej oraz tych, którzy muszą być dowożeni codziennie na specjalistyczne zabiegi. Na przyszłość należałoby też wprowadzić dla szpitali normy dotyczące zasilania ze źródeł awaryjnych – postulował Janusz Kulej. – Natomiast pacjenci korzystający z aparatury medycznej powinni być informowani przez lekarzy co należy zrobić, gdy – na przykład –zabraknie prądu i urządzenie przestanie działać. Odnośnie osób, które należy dowozić na zabiegi, to w sytuacjach kryzysowych lekarze rodzinni powinni być zobligowani  do poinformowania o tym centrum zarządzania kryzysowego.

Woda jest najważniejsza
O roli służb sanitarnych w województwie śląskim podczas powodzi mówił Grzegorz Hudzik, śląski wojewódzki państwowy inspektor sanitarny. W tej służbie priorytetem było zagwarantowanie powodzianom czystej wody.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH