Śląskie: zaplanowali, jak pomagać ofiarom katastrof i klęsk żywiołowych

Wojewoda śląski podpisał porozumienia o współpracy w przypadku wystąpienia wypadku masowego lub katastrof z Polskim Instytutem Ericksonowskim i Ośrodkiem Leczenia Nerwic i Zaburzeń Odżywiania "Dąbrówka" w Gliwicach.

W ostatnich latach mieszkańców woj. śląskiego dotknęło wiele sytuacji nadzwyczajnych, takich jak katastrofy w kopalniach, trąby powietrzne czy poważne wypadki komunikacyjne.

Aby lepiej pomagać ofiarom katastrof i wypadków, w woj. śląskim powstał dokument porządkujący procedury wsparcia i pomocy psychologicznej. Zespół roboczy pracował nad nimi podczas ośmiu spotkań od marca tego roku.

Jak mówią przedstawiciele Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, to pierwszy dokument w kraju, porządkujący zagadnienia organizacji wsparcia i pomocy psychologicznej w wypadkach masowych i katastrofach. Ma zapewniać profesjonalną pomoc – od momentu podjęcia działań na miejscu wypadku czy katastrofy aż do tzw. odreagowania psychologicznego dla osób zaangażowanych w pomoc poszkodowanym.

Działania odreagowujące dla osób bezpośrednio zaangażowanych w świadczenie pomocy poszkodowanym będzie prowadzić Polski Instytut Ericksonowski i Ośrodek Leczenia Nerwic i Zaburzeń Odżywiania „Dąbrówka" w Gliwicach.

Dokument zawiera m.in. instrukcję dla interwentów psychologicznych działających na miejscu wypadku. Jest elementem Planu Zarządzania Kryzysowego Województwa Śląskiego.

W zespole roboczym przygotowującym procedury pracowali przedstawiciele ośrodków interwencji kryzysowej, śląscy policyjni psychologowie, a także przedstawiciele Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej i śląskiego NFZ.

Podczas prac zespołu wykorzystano doświadczenia m.in. z katastrofy budowlanej na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich z 2006 roku, katastrof górniczych w kopalniach Halemba w 2006 roku i Wujek-Śląsk w 2009 roku, a także katastrofy autokaru w Serbii w 2009 roku, katastrofy lotniczej w Smoleńsku i tegorocznej powodzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH