Śląskie: wojewoda zapewnia, że nowa organizacja ratownictwa medycznego będzie lepsza

Nowy, oparty na 15 dużych rejonach operacyjnych, system państwowego ratownictwa medycznego rusza w piątek (1 lipca) w województwie śląskim. Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk zapewnia, że system będzie lepszy niż dotąd - sprawniejszy i bliższy pacjentowi.

Na czas przejścia ze starego do nowego systemu wojewoda wyznaczył obserwatorów, którzy będą monitorować pracę dysponentów karetek i sprawdzać prawidłowość działania ratownictwa.

Dotychczas w woj. śląskim były 22 rejony operacyjne i taka sama liczba dysponentów zespołów ratownictwa medycznego. Od 1 lipca liczba rejonów zmniejsza się do 15, a dysponentów do 13 (i dwóch podwykonawców). Nie zmienia się natomiast liczba zespołów operacyjnych - nadal będzie ich 154 (75 specjalistycznych i 70 podstawowych).

W pięciu przypadkach zmieniają się miejsca stacjonowania zespołów ratownictwa. Zespoły podstawowe będą teraz w Mierzęcicach (zamiast w Częstochowie), Świerklanach (zamiast w Rybniku), Gliwicach (zamiast w Zabrzu), Żarkach (zamiast w Myszkowie), a zespoły specjalistyczne w Jeleśni (zamiast w Żywcu) i Krzyżanowicach (zamiast w Raciborzu).

Docelowo dyspozytornie medyczne będą w Częstochowie, Sosnowcu, Katowicach, Gliwicach, Jastrzębiu Zdroju i Bielsku-Białej. Karetki zakontraktowane w nowym systemie przez Narodowy Fundusz Zdrowia będą wyłącznie świadczyć usługi z zakresu ratownictwa medycznego.

Kontrakty z 13 dysponentami zespołów ratownictwa medycznego, wybranymi przez NFZ w konkursie ofert, zawarto na półtora roku, do końca 2012 r. W 2011 r. budżet państwa przeznaczył na działalność systemu państwowego ratownictwa medycznego w woj. śląskim 187 mln zł. Kryteriami oceny ofert, złożonych przez 13 podmiotów, były jakość usług, ich ciągłość oraz cena.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH