Śląskie: rusza cykl wykładów dla osób żyjących z wirusem HIV Wirus HIV Fot. Archiwum

Cykl wykładów dla osób żyjących z wirusem HIV rozpocznie się 26 lutego w Bytomiu (Śląskie). Liczba zakażeń w województwie w ostatnich latach rośnie. Spotkania mają obalać mity na temat życia z wirusem oraz uzupełniać luki w wiedzy pacjentów.

Organizatorem wykładów, które potrwają do końca roku, jest Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny "Metis" w Katowicach, a poprowadzą je specjaliści z Poradni Diagnostyki i Terapii AIDS Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie. Spotkania są adresowane do osób żyjących z HIV, które mają nieugruntowaną lub niedostateczną wiedzę na temat leczenia antyretrowirusowego, oraz dla ich partnerów.

Jak podkreślają organizatorzy, dzięki nowoczesnym, skutecznym i bezpłatnym terapiom osoby seropozytywne mogą żyć relatywnie komfortowo do późnej starości, ale wielu wciąż brakuje rzetelnych informacji na ten temat.

- Głównym źródłem wiedzy o HIV/AIDS dla pacjentów, a pośrednio ich bliskich i rodzin, stał się internet, a szczególnie zamknięte fora internetowe, na których bardzo często znajdują się niesprawdzone i fałszywe informacje na temat przebiegu zakażenia i samego leczenia - wyjaśniał konsultant w Regionalnym Ośrodku Metodyczno-Edukacyjnym "Metis" w Katowicach Tomasz Wojtasik.

- Wielokrotnie, podczas spotkań grup wsparcia, przychodziło mi obalać mity np. o wyższości medycyny naturalnej nad leczeniem antyretrowirusowym. Nasz cykl ma pomóc mieszkańcom Śląska żyjącym z HIV naprawdę zrozumieć wirusa i konsekwencje zakażenia - dodał.

Potrzeba przekazania im kompleksowej wiedzy na temat HIV wiąże się również z rosnącą liczbą nowych pacjentów w województwie śląskim. Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, województwo w latach 2012 i 2013 zajęło drugie miejsce w Polsce pod względem nowych zakażeń HIV. W roku 2012 odnotowano 120 nowych zakażeń, a w 2013 - 143. Dane za rok 2014 są wciąż niepełne, ale - zdaniem ekspertów - poprawy raczej nie należy się spodziewać.

Pierwszy wykład pt. "Profilaktyka zakażeń HIV - jak chronić zdrową partnerkę/zdrowego partnera?" odbędzie się 26 lutego. Następne będą dotyczyły takich tematów jak "Przebieg zakażenia HIV u osoby leczonej terapią antyretrowirusową", "Leczenie przeciwwirusowe - dlaczego?, po co?, kiedy?, jak?" lub "Zdrowie psychoseksualne osób zakażonych oraz ich partnerów/partnerek".

Cykl comiesięcznych spotkań potrwa do końca roku. Wykłady będą się odbywać w siedzibie Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego "Metis" w Bytomiu. Środki na realizację programu pochodzą z grantu otrzymanego w konkursie Pozytywnie Otwarci.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH