Śląskie: przestrzegają przed skokami do wody

Przed skutkami wypadków spowodowanych skokami do wody przestrzegano w Katowicach podczas konferencji "Bezpieczny skok - bezpieczne lato", adresowanej do opiekunów i organizatorów letniego wypoczynku.

W spotkaniu przygotowanym przez Wydział Nadzoru nad Systemem Opieki Zdrowotnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego uczestniczyło około 200 osób. Jak akcentował wojewoda Zygmunt Łukaszczyk, skalę zagrożenia obrazuje współczynnik 30 osób doznających w ciągu roku uszkodzeń kręgosłupa na każdy milion mieszkańców.

- Jeden z niedawnych przykładów to rodzic, który na rodzinnym spotkaniu pokazywał dziecku, jaki to jest odważny, skacząc do pompowanego basenu o głębokości 40-50 cm i średnicy 2-3 m. Skończyło się wózkiem inwalidzkim - mówił wojewoda.

Przypomniał, że zagrożenia wiążą się nie tylko z dzikimi, za małymi lub nieprzeznaczonymi do kąpieli akwenami - do tragedii przyczyniają się też czasem choćby śliskie kafelki na basenach. Łukaszczyk zapowiedział, że w ramach koordynowanego przez niego programu „Bezpieczne wakacje” wdroży kontrole samorządowych kąpielisk i ośrodków.

Lekarz Tomasz Wądek ze Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich, specjalizujący się w urazach kręgosłupa, podał, że spośród wszystkich odnotowywanych uszkodzeń kręgosłupa w odcinku szyjnym blisko 13 proc. to urazy sportowe - 8 proc. z nich to efekt skoków do wody.

- Jeżeli dojdzie do uszkodzenia rdzenia kręgowego, wypadki z reguły kończą się na wózku. Jeszcze nikt nie odkrył metody, która pozwoliłaby leczyć takie uszkodzenia. Skutki są nieodwracalne - podkreślił Łukasz Strączek, dyrektor oddziału Centrum Integracji w Katowicach.

Aby zapobiegać częstej przyczynie tych tragedii, ogólnopolskie struktury Centrum m.in. organizują kampanie medialne „Płytka wyobraźnia to kalectwo”.

Kampanie skierowane są przede wszystkim do młodych ludzi w wieku 13-25 lat, najczęściej doznających obrażeń wskutek skoków do wody. Stowarzyszenie organizuje też w szkołach lekcje, podczas których przestrzega przed tragicznymi skutkami lekkomyślności nad wodą. Inną dziedziną działalności Centrum jest informowanie o pomocy ofiarom tego typu wypadków.

Z urazami kręgosłupa żyje w Polsce ok. 20 tys. osób. Według danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, w 2000 r. w regionie odnotowano 232 urazów kręgosłupa, w 2005 r. - 209, w 2010 roku - 66. Wśród poszkodowanych dominują mężczyźni, przeciętnie jest ich dwukrotnie więcej niż kobiet.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH