Śląskie: ponad 500 łóżek szpitalnych na czas wizyty papieża W razie potrzeby liczba łóżek będzie zwiększona Fot. Archiwum

Ponad 500 łóżek w 19 szpitalach na terenie niemal całego województwa  śląskiego będzie przygotowanych na ewentualne przyjęcie pacjentów podczas wizyty papieża na Jasnej Górze.

Odwiedzi on Polskę w ramach Światowych Dni Młodzieży. W razie potrzeby liczba łóżek będzie zwiększona.

Franciszek przyjedzie do Częstochowy 28 lipca. Głównym punktem jego pielgrzymki będzie msza św. na jasnogórskich błoniach z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Według szacunków weźmie w niej udział kilkaset tysięcy wiernych.

Jak zaznaczyła dyrektor wydziału nadzoru nad systemem opieki zdrowotnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Jolanta Czaplińska-Jaszczurowska, w związku z tak dużym zgromadzeniem w stanie gotowości znajdować się będą szczególnie szpitale częstochowskie, czyli Miejski Szpital Zespolony i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny. Przygotowanych tam będzie ok. 200 łóżek, w tym 15 na oddziałach intensywnej terapii (łącznie takich łóżek w Śląskiem będzie 70, w tym dla dzieci)

W razie potrzeby opiekę medyczną zapewnią również pobliskie szpitale, m.in. w Zawierciu, a także kilkanaście placówek w woj. śląskim, które posiadają szpitalne oddziały ratunkowe. Są to m.in. szpitale w Sosnowcu, Katowicach, Bytomiu, a także w Rybniku oraz Bielsku-Białej.

Wśród szpitali zabezpieczających wizytę papieża na Jasną Górę znalazły się także m.in. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich oraz Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich.

Biorący udział w uroczystościach pielgrzymi w razie potrzeby już na miejscu otrzymają doraźną pomoc w pięciu stałych punktach pomocy, umieszczonych w centrum wydarzenia: na jasnogórskich błoniach, w pobliskich parkach, na ulicach i placach.

Na miejscu dyżurować będą także zespoły wyjazdowe: 24 karetki o standardzie "P" (podstawowy) oraz 3 o standardzie "S" (specjalistyczny). Wsparcia udzielą także osoby z 45 pieszych i 3 ruchomych patroli medycznych.

Za tę część zabezpieczenia medycznego - poinformowała dyrektor - odpowiada częstochowskie pogotowie ratunkowe, z którym współpracują podmioty z sąsiednich województw m.in. z opolskiego i świętokrzyskiego.

W sytuacji nadzwyczajnej uruchomiony zostanie tzw. most powietrzny Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Koszt zabezpieczenia medycznego wydarzeń związanych z ŚDM w woj. śląskim to ok. 500 tys. zł - podała Czaplińska-Jaszczurowska.

Plan zabezpieczenia medycznego wizyty papieża w Częstochowie został opracowany na podstawie podpisanego w kwietniu porozumienia pomiędzy wojewodą śląskim a wojewodą małopolskim, dotyczącym wydarzeń związanych ze ŚDM i wizytą papieża w Polsce.

Działania w zakresie swoich kompetencji prowadzą również m.in. wydział bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Wojewódzki Inspektor Sanitarno-Epidemiologiczny.

Ponadto - jak poinformowała Czaplińska-Jaszczurowska - w piątek wojewoda śląski powołał dodatkowy sztab zabezpieczenia medycznego, wspomagający działania głównego sztabu, którego koordynatorem jest dyrektor krakowskiego pogotowia ratunkowego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH