Śląskie: ponad 500 łóżek szpitalnych na czas wizyty papieża W razie potrzeby liczba łóżek będzie zwiększona Fot. Archiwum

Ponad 500 łóżek w 19 szpitalach na terenie niemal całego województwa  śląskiego będzie przygotowanych na ewentualne przyjęcie pacjentów podczas wizyty papieża na Jasnej Górze.

Odwiedzi on Polskę w ramach Światowych Dni Młodzieży. W razie potrzeby liczba łóżek będzie zwiększona.

Franciszek przyjedzie do Częstochowy 28 lipca. Głównym punktem jego pielgrzymki będzie msza św. na jasnogórskich błoniach z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Według szacunków weźmie w niej udział kilkaset tysięcy wiernych.

Jak zaznaczyła dyrektor wydziału nadzoru nad systemem opieki zdrowotnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Jolanta Czaplińska-Jaszczurowska, w związku z tak dużym zgromadzeniem w stanie gotowości znajdować się będą szczególnie szpitale częstochowskie, czyli Miejski Szpital Zespolony i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny. Przygotowanych tam będzie ok. 200 łóżek, w tym 15 na oddziałach intensywnej terapii (łącznie takich łóżek w Śląskiem będzie 70, w tym dla dzieci)

W razie potrzeby opiekę medyczną zapewnią również pobliskie szpitale, m.in. w Zawierciu, a także kilkanaście placówek w woj. śląskim, które posiadają szpitalne oddziały ratunkowe. Są to m.in. szpitale w Sosnowcu, Katowicach, Bytomiu, a także w Rybniku oraz Bielsku-Białej.

Wśród szpitali zabezpieczających wizytę papieża na Jasną Górę znalazły się także m.in. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich oraz Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich.

Biorący udział w uroczystościach pielgrzymi w razie potrzeby już na miejscu otrzymają doraźną pomoc w pięciu stałych punktach pomocy, umieszczonych w centrum wydarzenia: na jasnogórskich błoniach, w pobliskich parkach, na ulicach i placach.

Na miejscu dyżurować będą także zespoły wyjazdowe: 24 karetki o standardzie "P" (podstawowy) oraz 3 o standardzie "S" (specjalistyczny). Wsparcia udzielą także osoby z 45 pieszych i 3 ruchomych patroli medycznych.

Za tę część zabezpieczenia medycznego - poinformowała dyrektor - odpowiada częstochowskie pogotowie ratunkowe, z którym współpracują podmioty z sąsiednich województw m.in. z opolskiego i świętokrzyskiego.

W sytuacji nadzwyczajnej uruchomiony zostanie tzw. most powietrzny Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Koszt zabezpieczenia medycznego wydarzeń związanych z ŚDM w woj. śląskim to ok. 500 tys. zł - podała Czaplińska-Jaszczurowska.

Plan zabezpieczenia medycznego wizyty papieża w Częstochowie został opracowany na podstawie podpisanego w kwietniu porozumienia pomiędzy wojewodą śląskim a wojewodą małopolskim, dotyczącym wydarzeń związanych ze ŚDM i wizytą papieża w Polsce.

Działania w zakresie swoich kompetencji prowadzą również m.in. wydział bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Wojewódzki Inspektor Sanitarno-Epidemiologiczny.

Ponadto - jak poinformowała Czaplińska-Jaszczurowska - w piątek wojewoda śląski powołał dodatkowy sztab zabezpieczenia medycznego, wspomagający działania głównego sztabu, którego koordynatorem jest dyrektor krakowskiego pogotowia ratunkowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH