Śląskie: ponad 23 mln zł na walkę z nadwagą, otyłością i cukrzycą Śląskie: ponad 23 mln zł na walkę z nadwagą, otyłością i cukrzycą. Fot. Shutterstock

Ok. 60 proc. dorosłych mieszkańców woj. śląskiego ma nadwagę lub otyłość, co przekłada się m.in. na największą w kraju zachorowalność i liczbę zgonów na cukrzycę. Aby z tym walczyć, samorząd regionu przeznaczył 23,5 mln zł na specjalny program opieki zdrowotnej.

O przyjęciu przez zarząd woj. śląskiego Regionalnego Programu Przeciwdziałania Nadwadze, Otyłości i Cukrzycy w województwie na lata 2017-2020 poinformował w poniedziałek (30 października) urząd marszałkowski. Program będzie finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020.

"Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, cukrzyca i otyłość znajdują się wśród chorób cywilizacyjnych o największym zagrożeniu dla zdrowia i życia ludności. Śląskie przoduje wśród regionów pod względem przypadków zachorowalności na cukrzycę, również liczba zgonów spowodowanych tą chorobą jest największa na tle pozostałych regionów" - podało biuro prasowe marszałka.

Samorząd przypomniał, że ważnym czynnikiem rozwoju cukrzycy jest nadmierna waga ciała. "Tu z kolei z badań wynika, że osoby żyjące z nadwagą lub otyłością stanowią ok. 60 proc. mieszkańców województwa (dotyczy to grupy wiekowej 15 lat bądź więcej). To również stawia region w niebezpiecznej, trzeciej pozycji w porównaniu do pozostałych" - wskazano.

Wśród celów programu jest zwiększenie świadomości mieszkańców w wieku aktywności zawodowej nt. konsekwencji nadwagi i otyłości, wśród których jest cukrzyca. Założone w programie działania mają też pomagać w identyfikowaniu objawów, umożliwić wczesną diagnostykę i leczenie, a także służyć propagowaniu zasad zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej - jako formy zapobiegania.

Wraz z przyjęciem programu zarząd województwa ogłosił nabór projektów. Powinny one dotyczyć: badań dot. nadwagi i otyłości, szkoleń i konsultacji z dietetykiem i psychologiem (w zakresie przeciwdziałania nadwadze i otyłości), oznaczania stężenia glukozy w osoczu oraz działań informacyjno-edukacyjnych.

Między wnioskodawców rozdzielonych ma zostać ponad 23,5 mln zł. Projektodawcy lub ich partnerzy powinni prowadzić działalność w obszarze świadczenia usług zdrowotnych na terenie województwa. Propozycje będzie można składać od 27 listopada do 8 stycznia 2018 r.

Woj. śląskie ma już doświadczenie w opracowaniu i wdrażaniu programów zdrowotnych i podobnych dokumentów programowych. Powstały tam dotąd m.in. "Wojewódzki Program Walki z Gruźlicą na lata 2011-2014" (na kwotę 300 tyś. zł), a także "Śląski Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2013-2020" (ok. 7,5 mln zł) czy "Program Zapobiegania Nadwadze i Otyłości w Woj. Śląskim na lata 2015-2020" (900 tys. zł)

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH