Śląskie: ośrodek dla dzieci niewidomych i niedowidzących już działa W placówce rehabilitowanych jest obecnie 30 dzieci oraz prowadzony jest kurs dla przyszłych pracowników placówki. Fot. Archiwum

Regionalna Fundacja Pomocy Niewidomym (RFPN) uruchomiła w Ziemięcicach (Śląskie) ośrodek dla dzieci niewidomych i niedowidzących ze sprzężoną niepełnosprawnością. Będzie w nim miejsce na codzienne zajęcia dla nawet 100 podopiecznych.

Ośrodek powstał kosztem 15 mln zł, oficjalnie otwarto go w środę (22 czerwca). Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Ziemięcicach w powiecie tarnogórskim to przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum, gdzie dzieci z niepełnosprawnościami uczą się i mają zajęcia terapeutyczne.

- Głównym celem naszej fundacji jest pomoc dzieciom niewidomym, niedowidzącym i, co bardzo istotne, dzieciom z niepełnosprawnością sprzężoną. W Ziemięcicach dzieci mają wspaniałe warunki do nauki i do terapii - zaznaczył Norbert Galla, prezes RFPN.

Ośrodek składa się z dwóch części. Tzw. segment główny obejmuje pomieszczenia szkoły podstawowej, gimnazjum, a także pion terapeutyczny, część administracyjną i część techniczno - gospodarczą oraz internat.

W placówce rehabilitowanych jest obecnie 30 dzieci oraz prowadzony jest kurs dla przyszłych pracowników placówki. W ośrodku przewidziano miejsce na codzienne zajęcia dla około 100 podopiecznych (w tym 44 miejsca w internacie). Jak mówi Galla, zdolność do przyjęcia 100 dzieci placówka osiągnie najwcześniej we wrześniu przyszłego roku.

Ośrodek powstał na trzyhektarowej działce, na razie zagospodarowano trzecią część jej powierzchni. Budynki są w całości dostępne dla osób niepełnosprawnych, w szczególności poruszających się na wózkach inwalidzkich. Wokół powstanie także park, boiska sportowe oraz tereny rekreacyjne. Wszystko po to, by objąć dzieci niewidome i niedowidzące z dodatkowymi dysfunkcjami stałą, kompleksową pomocą i towarzyszyć im na każdym etapie rozwoju fizycznego oraz emocjonalnego.

Przedsięwzięcie zostało sfinansowane w 85 proc. ze środków europejskich, pozostałe 15 proc. stanowiły pieniądze Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz środki własne.

Obchodząca w tym roku 25-lecie Regionalna Fundacja Pomocy Niewidomym z siedzibą w Chorzowie zajmuje się kompleksową rehabilitacją oraz wczesnym wspomaganiem rozwoju psychoruchowego dzieci niewidomych i niedowidzących z dodatkowym kalectwem.

- Przełamujemy bariery w edukacji, leczeniu i rehabilitacji. Oferujemy pomoc psychologiczną, pedagogiczną, logopedyczną, neurologiczną i okulistyczną. Podstawą osiągania sukcesów w rozwoju i rehabilitacji dziecka jest odpowiedzialność specjalistów, ale też zaangażowanie rodziców - podkreślił Galla.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH