Śląskie: lekcje nt. wirusowego zapalenia wątroby dla 20 tys. uczniów

20 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych w województwie śląskim będzie miało zajęcia o WZW typu B i C w ramach rozpoczynającego się w środę (5 grudnia) programu "Podstępne WZW".

To już druga edycja projektu, mającego zwiększyć świadomość i ograniczyć zagrożenie zakażeniami, które - nieleczone - prowadzą często do marskości lub nowotworu wątroby. W pierwszej, pilotażowej edycji programu w ub. r. szkolnym w zajęciach uczestniczyło około 10 tys. uczniów. Organizatorami przedsięwzięcia są Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny oraz Fundacja "Gwiazda Nadziei".

Program edukacyjny "Podstępne WZW" jest odpowiedzią na ogromne, zdaniem naukowców, niedoszacowanie liczby zakażeń wirusami HBV i HCV.

Wiceprezes Fundacji "Gwiazda Nadziei" Marek Józef przypomniał szacunkowe dane opracowane przez Polskie Grupy Ekspertów HBV i HCV. Według nich w Polsce żyje około 730 tys. osób zakażonych wirusem typu C, przy czym wie o tym zaledwie 5 proc. Z kolei na wirusowe zapalenie wątroby typu B choruje około 600 tys. osób, a świadomość choroby ma 20 proc. z tej grupy. Dlatego Józef zachęca wszystkich do badań.

- Mamy nadzieję, że dzięki programowi uda się wychwycić niektóre przypadki choroby, a także ograniczyć ryzykowne, sprzyjające zakażeniu zachowania młodzieży - wyjaśnił Marek Józef.

Podczas lekcji uczniowie dowiedzą się, w jakich sytuacjach można się zakazić HBV i HCV i jak można się przed tym zabezpieczyć. Zadaniem nauczycieli będzie wypracowanie u uczniów odpowiedzialnej postawy wobec własnego zdrowia, a także kształtowanie postawy tolerancji i zrozumienia wobec osób zakażonych.

Lekcje poprowadzą przeszkoleni nauczyciele przygotowani do prowadzenia zajęć z zakresu edukacji zdrowotnej - prowadzący lekcje biologii, wychowania do życia w rodzinie, wychowania fizycznego lub pielęgniarki szkolne. Podczas lekcji uczniowie obejrzą również spoty edukacyjne na temat profilaktyki zakażeń.

Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby najczęściej przebiega bezobjawowo, dlatego też wiele osób nie jest świadomych zakażenia i trwającej już, niekiedy bardzo zaawansowanej choroby. Do jej rozpoznania najczęściej dochodzi w momencie ujawniania się powikłań zakażenia, takich jak marskość lub nowotwór wątroby. Przyczyną tej groźnej choroby wątroby są wirusy HBV oraz HCV.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH