Śląskie: latem nowy system ratownictwa medycznego

Tylko sześć dyspozytorni, lepsze zarządzanie karetkami, większa przejrzystość - tak ma wyglądać od połowy roku Państwowy System Ratownictwa Medycznego w woj. śląskim. Wojewoda śląski i pogotowie zapewniają, że pacjenci skorzystają na zmianach.

O ich szczegółach poinformowano 12 stycznia podczas konferencji prasowej w Katowicach.

– Województwo śląskie jest newralgicznym miejscem na mapie Polski z uwagi na układy komunikacyjne, jak krzyżujące się dwie autostrady – budowana wciąż A-1 i A-4, drogi krajowe i obwodnice. Tu jest największa gęstość ruchu, jeśli chodzi o liczbę samochodów i wypadkowość. System musi nadążać za potrzebą czasu – powiedział wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk.

Podstawowe założenia zmian to zmniejszenie liczby rejonów operacyjnych, a przez to objęcie lepszym nadzorem i koordynacją zespołów w poszczególnych rejonach.

– Całe województwo to sześć rejonów, analogicznie skonsolidowane stanowiska dyspozytorskie, pełna przejrzystość. Zniknie problem na styku powiatów, wszyscy dysponenci zostaną zobowiązani do tego, aby karetki Państwowego Ratownictwa Medycznego, systemowe, były w trybie online widoczne zarówno w Wojewódzkim Centrum powiadamiania Ratunkowego, tworzonym w Urzędzie Wojewódzkim, jak i na stanowiskach w skonsolidowanych dyspozytorniach ratownictwa medycznego – powiedział Ireneusz Ryszkiel, dyrektor Wydziału Nadzoru nad Systemem Opieki Zdrowotnej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.

Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego mieszczące się w tym urzędzie zostanie uruchomione na przełomie lipca i sierpnia. Koszt budowy nowego systemu to 6 mln zł.

– Oszczędności będą możliwe dzięki pełnemu nadzorowi nad tym, co się dzieje w systemie, gdzie karetki jeżdżą. Zmiany usprawnią też udzielanie pomocy w przypadku zdarzeń masowych – powiedział dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach Artur Borowicz.

Po wprowadzeniu nowego systemu nie zmieni się liczba karetek w województwie, zmienią się natomiast częściowo punkty ich stacjonowania w oparciu o analizy czasu dotarcia i liczby wizyt w poszczególnych rejonach.

W województwie wyodrębniono sześć rejonów z dyspozytorniami w dużych miastach: częstochowski z Kłobuckiem i Lublińcem z dyspozytornią w Częstochowie, rejon sosnowiecki, sięgający po Zawiercie i Myszków z dyspozytornią w Sosnowcu, centralny z dyspozytornią w Katowicach, gliwicki, południowo zachodni – sięgający od Raciborza, przez powiat wodzisławski, Rybnik i Jastrzębie Zdrój z dyspozytornią w tym ostatnim mieście oraz rejon Podbeskidzie, zarządzany z Bielska-Białej.

Pacjenci nadal będą mogli wezwać pogotowie wybierając numer 112 lub numery alarmowe zaczynające się od cyfry 9. Nie zmienią się także standardy pracy – pogotowie powinno dojechać do chorego w ciągu 8 minut w terenie zabudowanym, do 15 minut w niezabudowanym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH