Śląskie: jak zdobywać pieniądze dla gmin na programy prozdrowotne? Fot. Shutterstock

Śląski NFZ przekazał pieniądze na realizację programów prozdrowotnych, podpisując umowy z władzami gmin i powiatów. Liderem wśród gmin województwa śląskiego, jeśli chodzi o wysokość przyznanych przez Fundusz środków, jest Częstochowa.

Ale to miasto słynie z wielu prozdrowotnych i prospołecznych inicjatyw. Między innymi jako pierwsze przeznaczyło środki na in vitro dla niepłodnych par (obecnie ok. 100 tys. zł).

Wszystkie miejskie programy na rzecz zdrowia i zdrowego stylu życia będą w tegorocznym budżecie kosztowały 800 tys. zł. Gdy do tego doda się ok. 300 tys. z NFZ, to suma robi się naprawdę solidna.

W sumie w Częstochowie będzie realizowanych pięć programów: program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV (dofinansowanie: 90 tys. 728 zł), badań przesiewowych słuchu dla uczniów klas pierwszych szkół podstawowych (25 tys. 602 zł), a także program profilaktycznych szczepień dzieci przeciwko pneumokokom
(72 tys. 592 zł), szczepienia ochronne przeciwko grypie dla mieszkańców z grup szczególnego ryzyka  (66 tys. 100 zł). Sfinansowane też zostaną w ramach programu profilaktyka i wczesna diagnostyka astmy, chorób alergologicznych u dzieci i mieszkańców Częstochowy.

Fundusz wsparł w sumie realizację 27 programów w województwie śląskim w 13 gminach i powiatach kwotą ponad 1 mln 220 tys. zł.

Obecnie rozpoczęto zbieranie gminnych propozycji na kolejną transzę umów, które mają być podpisane we wrześniu na kwotę 3 mln zł.

Jak informuje dr Jerzy Szafranowicz, dyrektor śląskiego OW NFZ w kolejnej transzy wspierania gminnych programów prozdrowotnych Fundusz liczy na innowacyjne pomysły związane choćby z walką z otyłością u dzieci i młodzieży.

Więcej: www.dziennikzachodni.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH