Śląskie: co drugie dziecko do 10 r.ż. nie było nigdy u okulisty

Co drugie dziecko do lat 10 nie było badane okulistycznie - wynika z badania przeprowadzonego w wybranych przedszkolach województwa śląskiego przez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Rozpoczęto akcję zachęcającą rodziców do wizyty z dzieckiem u okulisty.

Jak poinformowano na konferencji prasowej w Katowicach, anonimowe badania ankietowe wśród rodziców nt. profilaktyki chorób narządów wzroku wykonali studenci z koła naukowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Objęły ok. 600 dzieci do lat 10.

- Wynika z nich, że połowa nie była nigdy u okulisty, a 40 proc. nigdy nie miało badanej ostrości wzroku, co jest bardzo niepokojącym wynikiem, w wydawałoby się rozwiniętym społeczeństwie. Świadczy to o niskim poziomie świadomości rodziców w zakresie potrzeby wykonania takich badań - powiedziała dr hab. nauk med. Dorota Pojda-Wilczek z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zaznaczyła, że każde dziecko do lat 4 powinno trafić na badanie bilansowe, którego elementem jest badanie ostrości wzroku. - Mamy tu do czynienia z dwoma sytuacjami: albo rodzice nie przychodzą z dzieckiem na badanie bilansowe, albo pediatrzy tłumaczą się, że nie dysponują możliwością zbadania okulistycznego małego dziecka na poziomie poradni pediatrycznej - wyjaśniła Pojda-Wilczek.

Przypomniała, że według danych Światowej Organizacji Zdrowia, można by zapobiec ok. 40 proc. nieprawidłowego widzenia u dzieci, gdyby odpowiednio prowadzona była profilaktyka i oświata zdrowotna.

Rodziców powinno zaniepokoić: nieprawidłowe ustawienie oczu, brak równoległości w ustawieniu oczu, czyli zez, nieprawidłowe ruchy oczu, czyli drgający oczopląs, niesymetria w wyglądzie oczu - jedno oko wydaje się większe, a drugie mniejsze, nieprawidłowe ustawienie powiek, nieprawidłowy kolor źrenicy w oku. - Niektóre dzieci z zawężonym polem widzenia potykają się, mają problemy z poruszaniem się albo wolno się rozwijają. Opóźnienie rozwoju psychofizycznego wiąże się często z opóźnieniem dojrzewania wzrokowego - wymianiał specjalistka.

Śląski Uniwersytet Medyczny, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 5 oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego rozpoczęły wspólną kampanię skierowaną do rodziców. O potrzebie badań profilaktycznych informują w poradniach dziecięcych i przedszkolach ulotki i plakaty.

Wicemarszałek Mariusz Kleszczewski zapowiedział, że będzie starał się przekonać szpitale (będące jednostkami samorządu województwa), aby zorganizowały rodzicom możliwość przebadania dzieci.

Jednym z pierwszych elementów kampanii była zorganizowana we wtorek (12 marca) w Sali Sejmu Śląskiego konferencja pt. "Zapobiec niedowidzeniu - znaczenie profilaktyki i wczesnej interwencji".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH