Śląskie: apelują do przedszkoli o monitorowanie jakości powietrza Apel dotyczy organizowania wyjść dzieci na zewnątrz tylko wtedy, gdy nie zagraża to ich zdrowiu Fot. Archiwum

Społecznicy zrzeszeni w Zagłębiowskim Alarmie Smogowym wystosowali list do przedszkoli z tej części regionu śląskiego. Zaapelowali o stałe monitorowanie jakości powietrza i organizowanie wyjść dzieci na zewnątrz tylko wtedy, gdy nie zagraża to ich zdrowiu.

W liście podpisanym przez Aleksandrę Rozner, który ma trafić do dyrektorów "każdego przedszkola w Zagłębiu Dąbrowskim" społecznicy przypominają, że miasta Zagłębia Dąbrowskiego, jak inne duże miasta w Polsce, zmagają się z problemem zanieczyszczeń powietrza, w głównej części będących skutkiem spalania w domowych piecach paliw stałych, jak węgiel, drewno, a często śmieci.

- Główne miasta Zagłębia Dąbrowskiego: Sosnowiec i Dąbrowa Górnicza znajdują się na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy (wg WHO), a w pozostałych miastach regionu stan powietrza nie jest po prostu mierzony, choć sytuacja nie jest lepsza - zauważa Rozner.

Chwali jednocześnie placówki edukacyjne za coraz częstsze włączanie się w programy edukacji ekologicznej. Wpływa to bowiem na rozbudzanie świadomości ekologicznej wśród dzieci, a także ich rodziców, a co za tym idzie - przekazywanie przez dobre praktyki pożądanych nawyków na przyszłość.

"Pragniemy, by zajęcia, zwłaszcza te organizowane - jak przewiduje podstawa programowa - na świeżym powietrzu, służyły waszym młodym podopiecznym jak najlepiej. Dlatego zachęcamy Państwa do korzystania z wskazań monitoringu stanu powietrza i organizowania wyjść dzieci tak, aby uniknąć narażania ich na niebezpieczeństwo związane z przebywaniem na zewnątrz, kiedy przekroczona jest bezpieczna dla zdrowia norma szkodliwego pyłu zawieszonego PM10" - brzmi fragment listu.

Zagłębiowski Alarm Smogowy przypomina, że pył zawieszony jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie degradująco działając na układ oddechowy. W jego skład wchodzą m.in. siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne, jak dioksyny i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, np. benzoapiren. Jego średniodobowe stężenie nie powinno przekraczać 50 mikrogramów na metr sześc.

Społecznicy wskazują, że aktualne informacje o jakości powietrza można znaleźć m.in. na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach: powietrze.katowice.wios.gov.pl. Wygodne może być też pobranie na telefon komórkowy jednej z kilku aplikacji przekazujących dane m.in. ze stacji pomiarowych ulokowanych w Dąbrowie Górniczej oraz w Sosnowcu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH