Śląskie: Wojewódzki Sztab Kryzysowy o katastrofie

Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk przewodniczył posiedzeniu Wojewódzkiego Sztabu Kryzysowego. Podsumowano dotychczasową akcję ratowniczą po katastrofie kolejowej pod Szczekocinami i dokonano wstępnej analizy wdrożonych podczas niej procedur.

Po posiedzeniu sztabu wojewoda i główni koordynatorzy akcji spotkali się z dziennikarzami, by poinformować ich o aktualnej sytuacji. W katastrofie zginęło 16 osób, 9 ciał ofiar zostało już zidentyfikowanych.

Identyfikacja ciał odbywa się w prosektorium w Zawierciu, po identyfikacji ciała ofiar przewożone są do Centrum Medycyny Sądowej w Katowicach Ochojcu. Podczas oględzin zwłok pomocą rodzinom służą psychologowie policyjni i społeczni. Jedną z ofiar jest obywatelka USA.

60 osób rannych w katastrofie zostało hospitalizowanych w 15 szpitalach. Opuściło je już 9 osób, nadal przebywa w nich 51 osób. Wojewoda podkreślił, że żadna z osób przewożonych do szpitala nie zmarła w trakcie akcji. Stan hospitalizowanych jest różny, niektórzy z pacjentów przeszli operacje, trzy osoby są w stanie ciężkim.

Wojewoda poinformował też, że Urząd Wojewódzki zapewni bezpłatny transport rodzinom osób rannych do szpitali, a także - jeśli będzie takie życzenie najbliższych - transport ciał ofiar do miejsc ich dotychczasowego zamieszkania. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego będzie koordynować logistykę transportu. WCZK w Katowicach skontaktowało się już z centrami zarządzania kryzysowego w miejscowościach, z których pochodzili uczestnicy katastrofy, celem przeprowadzenia akcji pomocy poszkodowanym.  

Adam Matusiewicz, marszałek województwa śląskiego, poinformował, że podczas najbliższego posiedzenia sejmiku województwa śląskiego podjęta zostanie uchwała o pomocy materialnej dla sierot  - dzieci ofiar katastrofy. Każde z dzieci otrzyma 10 tys. zł.

Marszałek i wojewoda zadbają też o pomoc materialną dla samorządów biorących udział w akcji ratowniczej, a więc gminy Szczekociny i powiatu zawierciańskiego. Samorządowcy dbali m.in. o prowiant i ciepłe napoje, a także o noclegi dla 180 pasażerów pociągów, które się zderzyły. Podobną pomocą objęte są rodziny osób poszkodowanych i ofiar katastrofy.

W akcji ratowniczej wzięło udział 397 policjantów, 98 zastępów straży pożarnej i 416 ratowników, 34 karetki pogotowia, 49 zastępów ratownictwa medycznego i 2 zastępy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a także kolejarze, sokiści i goprowcy oraz 13 psów tropiących.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH