Śląskie Centrum Krwiodawstwa zachęca do oddania krwi z myślą o ŚDM Śląskie Centrum Krwiodawstwa zachęca do oddania krwi z myślą o ŚDM. Fot. mat. prasowe

Do oddawania krwi z myślą o zbliżających się Światowych Dniach Młodzieży zachęca Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Będzie to można zrobić m.in. w sobotę (2 lipca) we wszystkich oddziałach terenowych placówki w woj. śląskim.

- Zapotrzebowanie na krew cały czas jest ogromne, zawsze będzie jej za mało. Nasze doświadczenie wskazuje, że zapasy krwi spadają szczególnie w wakacje, a wtedy do Polski na spotkanie z papieżem przyjadą pielgrzymi z całego świata. Dlatego rezerwy banku krwi muszą być w tym czasie zwiększone - powiedziała PAP w środę (15 czerwca) Aleksandra Dyląg z RCKiK.

W związku z tym centrum zwróciło się niedawno do biskupów diecezji leżących na terenie woj. śląskiego z prośbą o pomoc w promowaniu w kościołach akcji oddawania krwi, szczególnie tych organizowanych w lipcu.

"Jednym z najważniejszych wydarzeń najbliższych miesięcy będzie wizyta ojca świętego w Polsce. Poza wymaganymi zadaniami logistycznymi stojącymi przed Kościołem i władzami kraju, także służba zdrowia musi być przygotowana do udzielenia pomocy potrzebującym pielgrzymom, w tym poprzez zapewnienie właściwych zapasów cennego leku, jakim jest krew" - czytamy w liście wystosowanym przez RCKiK do biskupów.

W wielu parafiach województwa zaplanowano w najbliższych tygodniach akcje oddawania krwi w przystosowanych do tego ambulansach. Oprócz tego RCKiK w sobotę (2 lipca, w godzinach 8-13) otworzy wszystkie swoje stacjonarne oddziały terenowe w woj. śląskim. Szczegóły dotyczące lokalizacji tych oddziałów i innych terminów przyjazdu ambulansów do poszczególnych parafii można znaleźć na stronie www.rckik-katowice.pl.

Ks. Roman Chromy z wydziału duszpasterstwa archidiecezji katowickiej przestrzegł jednak, by nie traktować odpowiedzi na prośbę RCKiK jako czegoś nadzwyczajnego. - Podobne akcje organizowane są w każde wakacje, choć tym roku faktycznie dopełniamy to myślą o ŚDM i chęcią wsparcia woj. małopolskiego - powiedział ks. Chromy.

Katowickie centrum zaopatruje w krew 167 szpitali i klinik woj. śląskiego. "Aby zabezpieczyć wszystkich pacjentów, dziennie do oddania krwi powinno zgłosić się ok. 500 osób" - czytamy.

Krew po oddaniu - jak przypomniała Dyląg - zachowuje swoje właściwości lecznicze przez nieco ponad40 dni, stąd nie jest możliwe zgromadzenie wystarczających zapasów z dużym wyprzedzeniem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH