Śląskie: 20 czujników sprawdza jakość powietrza w Jastrzębiu-Zdroju Pomiary mają pozwalać na rzeczywistą ocenę stanu jakości powietrza w poszczególnych częściach Jastrzębia-Zdroju. Fot. archiwum

20 czujników mierzących stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu i przesyłających dane do internetu zamontowano w Jastrzębiu-Zdroju. Miasto leży w południowo-zachodniej części woj. śląskiego, gdzie w minionym sezonie grzewczym normy pyłów były wielokrotnie przekraczane.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka jastrzębskiego magistratu Katarzyna Wołczańska, czujniki mierzą stężenie pyłów PM10 i PM2,5 oraz temperaturę i wilgotność powietrza. Pomiary mają pozwalać na rzeczywistą ocenę stanu jakości powietrza w poszczególnych częściach Jastrzębia-Zdroju.

Wyniki dostępne są na platformie internetowej https://atmopolis.pl/luma/jastrzebie-zdroj/public. Po kliknięciu na wyróżniony na mapie punkt pojawia się informacja o stężeniu wybranej frakcji pyłu w danej godzinie oraz komunikat o sugerowanym zachowaniu wobec bieżącej jakości powietrza. Można też rozszerzyć informacje o dodatkowe dane statystyczne.

Jastrzębie-Zdrój jest kolejnym miastem regionu, w którym pojawiła się sieć czujników jakości powietrza znacznie gęstsza niż państwowy system monitoringu. Tamtejszy samorząd wskazuje, że uzyskiwane wyniki są poglądowe i mogą zostać wykorzystane, oprócz działań zarządczych, do działań edukacyjno-poznawczych mieszkańców.

Na podstawie dotychczasowych pomiarów miasto podało, że od 1 do 19 października przekroczenia normy średniej dobowej (50 mikrogramów w metrze sześciennym pyłu PM10) zaobserwowano tam w 10 punktach pomiarowych: przy ul.: Gajowej - przez 2 doby, Fredry - 1 doba, Gagarina - 1 doba, Pszczyńskiej - 5 dób, Boża Góra Prawa - 1 doba, ul. Staszica - 1 doba, 1 Maja - 1 doba, Komuny Paryskiej - 2 doby, Klubowej - 1 doba, Cieszyńskiej (przy Domu Sołeckim) - 1 doba.

Od blisko roku podobna sieć pomiarowa działa w Dąbrowie Górniczej. Niedawno o uruchomieniu swoich czujników informowały Tychy. W czwartek o zainstalowaniu 27 laserowych mierników poinformował Rybnik.

W ostatnich miesiącach wiele samorządów i instytucji w woj. śląskim zintensyfikowało działania służące walce ze smogiem. W kwietniu br. Sejmik Woj. Śląskiego przyjął uchwałę antysmogową, której projekt był efektem pracy powołanego przez marszałka zespołu ekspertów. Śląska uchwała jest drugą w kraju, po woj. małopolskim. Zakazuje używania od września br. najbrudniejszych paliw (w tym mułów węglowych i tzw. flotokoncentratów) oraz nakazuje stopniową wymianę przestarzałych instalacji cieplnych.

Władze regionu szacują, że działania przewidziane uchwałą będą oznaczały koszt rzędu 6-7 mld zł w ciągu 10 lat. Wynika to z szacunków, zgodnie z którymi pieców i kotłów typu "domowego" (o mocy do 1 MW) w regionie jest ok. 700 tys., a średni koszt wymiany jednej instalacji na klasę 5. wynosi 10 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH