Śląsk: zmiana konsultanta w dziedzinie hematologii przesądzona?

Prof. Sławomira Kyrcz-Krzemień może wkrótce stracić stanowisko wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie hematologii. Zabiega o to prof. Wiesław Jędrzejczak, konsultant krajowy, po tym jak w programie "Misja Specjalna" oskarżyła go o "tworzenie układu".

Prof. Kyrcz-Krzemień jest kierownikiem Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w Katowicach. We wrześniu jej ostry protest w formie listu skierowanego do najwyższych władz przeciwko finansowaniu oddziału transplantacji szpiku w Gliwicach, nadał całej sprawie charakter konfliktu personalno-ambicjonalnego pomiędzy placówkami – katowicką i gliwicką.

Szefowa katowickiej kliniki wysłała pismo w tej sprawie do prezydenta Bronisława Komorowskiego, premiera Donalda Tuska, marszałków Sejmu i Senatu, a także do minister zdrowia, wojewody śląskiego, szefa sejmowej komisji zdrowia, szefa klubu PO i prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Pisała w nim, że dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Zygmunt Klosa przyznał Gliwicom kontrakt w sposób „podstępny, niegodny i z premedytacją osłabiający jej klinikę", że tworzenie nowego ośrodka w pobliżu jej kliniki „jest niedopuszczalne", że gliwicki oddział powstał za pieniądze, które miała dostać jej klinika, że „wydzierają jej lekarzy i środki", a wreszcie, że nie należy współpracować z zatrudnionym tam prof. Jerzym Hołowieckim ze względu na zawartość jego teczki w IPN...

Ministerstwo Zdrowia i NFZ zdołały wówczas odeprzeć wszystkie zarzuty. Jednak w nadanym w TVP programie "Misja Specjalna", poświęconym niemieckiej fundacji DKMS pozyskującej w Polsce dawców szpiku, prof. Kyrcz-Krzemień stwierdziła, że prof. Jędrzejczak i prof. Hołowiecki wspierają te niezgodne z polskim prawem działania. 

Prof. Wiesław Jędrzejczak napisał wówczas do wojewody, domagając się odwołania wojewódzkiego konsultanta.

– Przyczyną mojego wystąpienia o to odwołanie był konflikt interesów: wykorzystywanie funkcji konsultanta wojewódzkiego przez panią prof. Kyrcz-Krzemień do jednoznacznego forsowania interesów swojego ośrodka. Tymczasem zadaniem konsultanta wojewódzkiego jest reprezentowanie wszystkich ośrodków regionu, a nie występowanie po kolei przeciwko różnym jednostkom tej samej specjalności, innym niż te bezpośrednio przez niego kierowane – stwierdza w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl prof. Jędrzejczak.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH