Śląsk: tylko trzy uczelnie zadbały o zdrowie swoich studentów? Tylko trzy śląskie uczelnie zgodziły się na badania studentów na obecność wirusa HIV

Tylko trzy śląskie uczelnie wzięły udział w kampanii społecznej ryzyKOchania skierowanej do studentów.

W ramach akcji studenci mogli wykonać bezpłatnie badania na obecność wirusa HIV. Z badań mogli skorzystać dzięki swoim władzom uczelnianym  studenci Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

– Inne uczelnie wyjaśniały, że przepisy zakazują pobierania krwi na terenie uczelni. Po nagłośnieniu tej historii przez media tłumaczą, że nieprawdą jest, jakoby nie wyraziły zgody na badania, ale przecież przez dwa miesiące wysyłaliśmy pisma, faksy i maile z zapytaniami w tej sprawie – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Maria Doerre, ze Stowarzyszenia Manko, przedstawicielka organizatorów akcji. – Tam, gdzie udało się przeprowadzić akcję, cieszyła się ona bardzo dużym powodzeniem. Na AWF w ciągu 3 godzin przebadało się 50 osób – dodaje Maria Doerre.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, jedną z uczelni, która nie zgodziła się na przeprowadzenie badań, był Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Zezwolono tam jedynie na dystrybucje materiałów informacyjnych. SUM informuje jednak, że sam organizował podobną akcję.

– Władze uczelni nie chciały powielać tego samego scenariusza. Tym bardziej, że akcja naszych studentów została przeprowadzona nie na korytarzu czy w sali wykładowej, ale na terenie szpitala, przy zachowaniu wszelkich standardów – mówi Izabela Koźmińska-Życzkowska, rzecznik uczelni.

Organizatorzy akcji ryzyKOchania podejrzewają, że niechęć władz uczelni bierze się z pokutujących nadal w społeczeństwie stereotypów.

Kampania społeczna ryzyKOchania skierowana jest do osób w wielu 18-29 lat tj. młodych, skłonnych to ryzykownych zachowań seksualnych. Celem jest promowanie odpowiedzialnego stylu życia oraz podniesienie świadomości społecznej w zakresie zagrożeń związanych z AIDS.

Organizatorami akcji są: SAPR – Społeczna Agencja PR oraz Stowarzyszenie Manko.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH