Oddział sądowo-psychiatryczny o wzmocnionym zabezpieczeniu dla nieletnich w szpitalu psychiatrycznym w Toszku przyjął pierwszych czterech pacjentów.

Nowy oddział SP ZOZ Szpitala Psychiatrycznego w Toszku działa od 1 lipca 2010 r. To pierwsza taka placówka w województwie śląskim i dziewiąta w Polsce.

Oddział XVII sądowo-psychiatryczny o wzmocnionym zabezpieczeniu dla nieletnich może przyjąć 20 młodych ludzi, w wieku od 13 do 19 lat, cierpiących na schorzenia psychiczne i mających za sobą konflikt z prawem.

Pierwsi pacjenci trafili tu 9 lipca. Aktualnie na oddziale przebywa czterech nieletnich z zaburzeniami zachowania. Oddział jest gotowy do kolejnych przyjęć.

Pacjentów na oddział kieruje sąd. Jak podkreśla w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Elżbieta Kasztelan, pielęgniarka oddziałowa, podstawą funkcjonowania oddziału jest rozporządzenie Ministra Zdrowia z 20 kwietnia 2005 r. w sprawie szczegółowych zasad kierowania, przyjmowania, przenoszenia, zwalniania i pobytu nieletnich w publicznych zakładach opieki zdrowotnej. Zgodnie z nim niektórzy z nieletnich mogą tu przebywać nawet 5 lat.

– Co pół roku wysyłamy do sądu opinię psychiatryczno-psychologiczną o pacjencie. Na jej podstawie sąd decyduje, czy przedłuża nieletniemu pobyt na oddziale – wyjaśnia Elżbieta Kasztelan.

Nieletni przebywają na oddziale koedukacyjnym, w pokojach jedno- i dwuosobowych. Oddział zatrudnia 40 pracowników, w tym strażników, którzy prowadzą nadzór bezpośredni oraz monitoring pacjentów. Młodzi ludzie nie wychodzą na przepustki, ale zorganizowano dla nich na terenie ośrodka podwórze.

– Zapewniamy też pacjentom oddziału realizację obowiązku szkolnego. Lekcje ruszą we wrześniu. Czekają na nich dwie sale lekcyjne oraz nauczyciele z Zespołu Szkół Specjalnych w Pyskowicach – informuje pielęgniarka.

Koszt budowy nowego budynku dla oddziału wyniósł 5 mln zł. Trzy miliony złotych wyłożył samorząd województwa, organ założycielski szpitala, pozostała suma pochodziła z budżetu Ministerstwo Zdrowia i szpitala.

Na oddział w Toszku będą przyjmowani młodzi pacjenci z województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH