110 na 317 kontrolowanych pracowni mammograficznych nie przeszło tzw. audytu klinicznego. Najlepiej badania w ramach krajowego Programu Profilaktyki Raka Piersi wypadają na Podlasiu, najgorzej na Pomorzu. Tam tylko dwie na 18 skontrolowanych pracowni wypadły pozytywnie.

Podlasie
Tu ośrodki badań skryningowych są najlepsze w Polsce. Technicy robią najbardziej czytelne zdjęcia, a lekarze najtrafniej je odczytują. Najwyższy poziom, tzw. pożądany, został przyznany Białostockiemu Centrum Onkologii, Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu w Białymstoku i Szpitalowi Wojewódzkiemu w Łomży. Poziom akceptowany otrzymały: Szpital Wojewódzki w Białymstoku, przychodnia Eskulap i Przychodnia Profilaktyki i Diagnostyki Obrazowej TNN, obydwie także w Białymstoku. W ubiegłym roku na badania zostało zaproszonych 134 tys. pań, a zgłosiło się 42 proc.. To również najlepszy wynik w kraju.

Częstochowa
W tym mieście cztery pracownie mammograficzne realizujące ten program: w szpitalach na Parkitce i na Tysiącleciu, w Centrum Medycznym „Małgorzata” (w Miejskim Szpitalu Zespolonym) oraz w Medyk-Centrum przy al. Wolności 22. Trzy przeszły test bezbłędnie, a Wojewódzki Szpital Specjalistyczny na Parkitce musiał się poprawić.

Świętokrzyskie
W programie uczestniczyły: Świętokrzyskie Centrum Onkologii, Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka oraz szpitale w Skarżysku, Sandomierzu, Ostrowcu i Opatowie. Z informacji Gazety Wyborczej wynika, że kontrolę pozytywnie przeszły trzy z nich. Jak udało nam się ustalić, dobrze wypadły na pewno ŚCMiN przy ul. Prostej i szpital w Skarżysku. W ŚCO oraz szpitalach w Ostrowcu i Sandomierzu twierdzą, że wyników kontroli... nie pamiętają.

Małopolska
Nie udało się ustalić, czy w Małopolsce choć jeden ośrodek zakwalifikował się do grupy tych, które gwarantują najwyższą jakość. Wiadomo za to, że wśród tych, które testu nie zaliczyły, są placówki, mające od lat największe kontrakty i wykonujące najwięcej badań, m.in. Zakład Diagnostyki Obrazowej Szpitala Uniwersyteckiego, Specjalistyczne Centrum Diagnostyczno-Zabiegowe Medicina, Centrum Medyczne Maszachaba.

Łódzkie
Co czwarty ośrodek w Łódzkiem wykonujący badania, które mają wykrywać raka piersi, mógł przeoczyć nowotwór. Audyt zaliczyły m.in. NZOZ Medica, Centrum Medyczne LUX-MED, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Kopernika, Centralny Szpital Kliniczny UM. Natomiast niedobre wyniki kontroli płyną z NZOZ Centrum Medyczne Bazarowa, NZOZ MegaMed w Bełchatowie i Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH