Skarpetki do rehabilitacji płaskostopia trafią do masowej produkcji? Autorka wynalazku pracuje już nad kolejnym rozwiązaniem służącym rehabilitacji stóp. Fot. Archiwum

Prawdopodobnie w przyszłym roku trafią na rynek pierwsze w Polsce skarpetki do podświadomej rehabilitacji płaskostopia. Ich twórczyni, warszawska licealistka Natalia Szczepańska chce w internecie zebrać środki na dokończenie badań i uruchomienie produkcji.

LogicSock to skarpety wykonane z dodatkiem wełny z merynosów, które posiadają wycięcie na spodzie stopy. Ich działanie oparte jest na różnicy temperatur podczas chodzenia po podłodze, co wymusza reakcję odpowiednich mięśni odpowiedzialnych za prawidłowe wysklepienie stopy.

- Jest to pierwszy na rynku produkt do podświadomej, domowej rehabilitacji płaskostopia, na którą nie musimy poświęcać naszego wolnego czasu. Wystarczy zwyczajnie założyć skarpetki po przyjściu do domu z pracy czy ze szkoły - powiedziała nastoletnia twórczyni wynalazku, która jest uczennicą XXXIII LO im. Mikołaja Kopernika w Warszawie. 

Według specjalistów osłabione mięśnie odpowiedzialne za prawidłowe wysklepienie stopy - podeszwowe stopy, brzuchaty łydki, piszczelowy przedni, strzałkowy długi - nie są wstanie stawiać oporu ciężarowi ciała. Objawia się to obniżeniem łuku podłużnego stopy, czyli płaskostopiem podłużnym. Zdaniem twórczyni LogicSock, skarpety mogą wzmacniać te mięśnie zmuszając je do odpowiedniej pracy, co ma umożliwić aktywną rehabilitację w przypadku płaskostopia podłużnego. 

- Podczas chodzenia po chłodnej podłodze dzięki wycięciu odczuwamy zimno tylko w niewielkiej części stopy, co działa jak igiełki zmuszając nas do unoszenia nieosłoniętej powierzchni stopy, opierając ciężar ciała na trzech punktach. Żeby to wykonać, dodatkowo podwijamy palce stop. Całe to podświadome ćwiczenie angażuje do intensywnej pracy mięśnie odpowiedzialne za prawidłowe wysklepienie stopy - wyjaśniła Szczepańska. 

Pomysł na stworzenie skarpetki do podświadomej rehabilitacji płaskostopia powstał w październiku 2014 r. Znalazł się wówczas w finale konkursu e(x)plory dla młodych naukowców, wzór skarpety zarejestrowano w UE, a Natalia nawiązała współpracę z "DynamoLab", czyli Laboratorium Ruchu i Wydolności Fizycznej Człowieka na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. 

Skarpety przeszły już pierwszą turę badań, które - zdaniem pomysłodawczyni - wypadły obiecująco.

- Po adaptacji w skarpecie widać zmiany w obciążeniu stóp - śródstopie jest bardziej wysklepione. Osoba z płaskostopiem dotyka znaczną częścią stopy do ziemi, po adaptacji w skarpecie śródstopie jest bardziej uniesione dzięki pracy odpowiednich mięśni - wyjaśniła Szczepańska. 

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH