Sepsa - wielkie wyzwanie dla medycyny Sepsa to coraz większe wyzwanie dla współczesnej medycyny. Fot. PTWP

Sepsa to coraz większe wyzwanie dla współczesnej medycyny. Szacuje się, że powodu sepsy umiera rocznie w całej polskiej populacji ponad 25 000 chorych.

Z inicjatywy Globalnego Sojuszu do Walkiz Sepsą 13 września został ustanowiony Światowym Dniem Sepsy.

Sepsa to ciężkie ogólnoustrojowe zakażenie organizmu. Może prowadzić do niewydolności wielonarządowej, która stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Jest wyzwaniem dla medycyny, nie tylko z uwagi na wysoką skalę śmiertelności, ale przede wszystkim trudności w odpowiednim jej diagnozowaniu.

- Pomimo nowoczesnych i zaawansowanych technologii medycznych takich jak szczepionki, antybiotyki czy intensywna terapia sepsa jest wciąż najczęstszą przyczyną zgonów na świecie w Oddziałach Intensywnej Terapii (OIT) - uważa prof. dr hab. Andrzej Kübler, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego I Polskiego Kongresu „Pokonać Sepsę”.

Dodatkowo w odróżnieniu np. od zawału serca czy cukrzycy sepsa nie ma swoich specyficznych wskaźników diagnostycznych, co utrudnia lub opóźnia jej rozpoznanie, dlatego jest tak niebezpieczna.

W skali globalnej sepsa dotyka 20-30 milionów pacjentów rocznie, z czego ponad 6 milionów przypadków zachorowań notuje się u noworodków i małych dzieci. Można powiedzieć, że statystycznie, co kilka sekund na świecie ktoś umiera z powodu sepsy.

Szpitalna śmiertelność z powodu zakażenia organizmu waha się między 30 a 60%. Epidemiologia sepsy w Polsce przez długi czas nie była właściwie oceniana, gdyż częstość występowania zakażeń oceniano według ich etiologii - zapalenie płuc, krwi czy dróg moczowych traktowano osobno. 

W latach 2003-2010 prowadzony był rejestr przypadków ciężkiej sepsy w oddziałach intensywnej terapii w Polsce, który wykazał 49% śmiertelność pacjentów z tym rozpoznaniem.

W latach 2012 i 2013 wykonano w Polsce dwa jednodniowe badania epidemiologiczne częstości występowania sepsy w OIT. Wyniki tych badań wskazują, że z powodu sepsy umiera rocznie w całej populacji ponad 25 000 chorych.

W Polsce sepsa nie widnieje w klasyfikacji chorób ICD-10 jako odrębna jednostka chorobowa, przez co systematyczna ocena tego zjawiska i jego konsekwencji zdrowotnych w naszym kraju jest bardzo utrudniona.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH