
Mamy dowody naukowe, że seks po 65 r.ż. to samo zdrowie - zapewniają specjaliści i proponują, by wraz z wiekiem nie zaniedbywać tej sfery życia. Także pytanie lekarza rodzinnego o życie intymne pacjenta nie jest niczym nadzwyczajnym, a już na pewno nie niewłaściwym.
Stereotypowo przyjęło się uznawać, że wraz z wiekiem człowieka jego potrzeby związane z odczuwaniem i realizowaniem własnej seksualności zanikają, a senior postrzegany jest jako istota aseksualna.
- Jeśli jest inaczej, osoba starsza często staje w obliczu nierozumienia, niewybrednych żartów czy wręcz krytyki. A przecież także ona posiada prawo do odczuwania miłości i przywiązania we wszystkich jej aspektach, również fizycznym - mówi nam prof. Zygmunt Zdrojewicz, seksuolog, endokrynolog, z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
Seks jak diagnoza
Jak wynika z badań profesora Zbigniewa Izdebskiego dotyczących seksualności Polaków, nie kocha się (w sensie fizycznym) 74 proc. osób, które przekroczyły 70. rok życia, choć tylko niewiele ponad połowa z nich uważa seks za zupełne nieistotny.
Czy istnieje granica wieku po przekroczeniu, której spada zainteresowanie seksem?
- Badania wskazują, że dla mężczyzn wynosi ona około 62 lata. Zatem przysłowie „po kopie to już po chłopie” wydaje się niestety, prawdziwe - mówi swobodnie, choć temat "wstydliwy" prof. Zdrojewicz.
Dodaje: - Dla kobiet ta granica to 55 lat. Faktycznie często nam się wydaje, że jedynie młodość jest czasem miłości namiętnej i erotycznej.
Według profesora - to nie tak. Znaczny odsetek populacji w starszym wieku odczuwa potrzeby seksualne i jest aktywny seksualnie.
Co intrygujące, problemy i zaburzenia seksualne, które pojawiają się z wiekiem mogą mieć pewne znaczenie diagnostyczne. Mogą być objawem powstawania chorób, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, uogólniona miażdżyca, a także choroby układu sercowo-naczyniowego. Na zaburzenia mogą wpływać również, o czym niestety nie informują nawet lekarze, stosowane leki, np. w leczeniu nadciśnienia tętniczego.
Profesor zaznacza, że podstawowym sposobem profilaktyki i leczenia zaburzeń funkcji seksualnych, tak jak w przypadku chorób układu sercowo-naczyniowego, jest zmiana stylu życia, w tym modyfikacja sposobu odżywiania. A dopiero potem leczenie.
Seksuolog: aktywność na zdrowie
Nasz rozmówca zwraca uwagę, że niezwykle ważnym elementem jest stosowanie odpowiedniej diety. Powinna to być dieta o takiej zawartości kalorii, aby odpowiadała ciężkości pracy (im mniej wysiłku tym mniej kalorii). Ma zawierać odpowiednie ilości białka, węglowodanów z ograniczeniem tłuszczów, szczególnie zwierzęcych. Zaleca się natomiast kwasy tłuszczowe nienasycone typu omega 3i 6.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- 15:05 Trzebnica: porodówka zamyka się na 2 tygodnie, tak jest bezpieczniej
- 14:00 Poznań: szpital płaci 100 zł za godzinę dyżuru, ale chętnych…
- 12:50 Opolskie: NFZ zachęca i szkoli lekarzy we wdrażaniu e-recept
- 11:45 Lublin: nie wszyscy chcą programu in vitro, zbierają podpisy przeciw…
- 10:35 Powstała aplikacja dla chorych na raka, która podpowiada, jak się leczyć
- 10:00 Małopolski ZUS: więcej na chorych, mniej na rencistów
- 09:20 Szpital w Piekarach Śląskich alarmuje: idą święta, liczba przyjęć pilnych wzrosła o 50 proc.
- 1 Sondaż CBOS: strażak i pielęgniarka wygrywają w rankingu prestiżu zawodów
- 2 Sejm ekspresowo zdecydował o przesunięciu z budżetu 2 mld zł na NFZ
- 3 Szpitale "przechowalnią" seniorów w czasie świąt. Lekarz: to powszechne
- 4 Ministerstwo Zdrowia o wycofaniu rozporządzenia dotyczącego standardu rachunku kosztów
- 5 Rada Programowa HCC 2020: poprawa zdrowia Polaków wymaga współpracy kilku ministerstw
- 6 Eksperci: genetyka to przyszłość medycyny, ale za mało w nią inwestujemy
- 7 Katowice: tu realizują unikalny program rehabilitacji pacjentów po urazach i nowotworach głowy i szyi
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych