Sejm: trzeba uporządkować sprawy związane ze sprzedażą liści tytoniu

Trzeba uporządkować sprawy związane ze sprzedażą całych liści tytoniu papierosowego, m.in. zredefiniować pojęcie wyrobu tytoniowego poprzez włączenie do niego też liści tytoniu - podkreślił we wtorek (11 września) wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński.

Na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia wiceminister przedstawił sprawozdanie z realizacji Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce w 2011 r.

Jak mówił, istnieje konieczność dążenia do ograniczenia ilości surowca tytoniowego na rynku. Dodał, że "trwają rozmowy z ministerstwem rolnictwa i rozwoju wsi nad formą nadzoru nad plantatorami, nad tym, co dostarczają na rynek.

Zwrócił uwagę na swobodny obrót liśćmi tytoniowymi oraz to, że coraz więcej palaczy, zamiast kupować gotowe paczki papierosów, kupuje liście tytoniu i samodzielnie robi papierosy.

Według ustawy z 2008 r. o podatku akcyzowym, wyroby tytoniowe to m.in. papierosy, cygara i cygaretki oraz tytoń do palenia, za który "uznaje się tytoń, który został pocięty lub inaczej podzielony, skręcony lub sprasowany w postaci bloków oraz nadający się do palenia bez dalszego przetwarzania przemysłowego" oraz odpady tytoniowe będące pozostałościami liści tytoniu i produktami ubocznymi uzyskanymi podczas przetwarzania tytoniu lub produkcji wyrobów tytoniowych, oddane do sprzedaży detalicznej, niebędące papierosami, cygarami lub cygaretkami, a nadające się do palenia.

- Mimo znacznej poprawy, w miejscach publicznych, po wprowadzeniu w 2010 r. ustawy zakazującej tam palenia oraz coraz większej świadomości społecznej o skutkach palenia, nadal pozostaje wiele do zrobienia - mówił Sopliński.

Poinformował, że resort zdrowia pracuje już nad przygotowaniem nowego programu na lata 2014-2018.

Zdaniem Bolesława Piechy (PiS), program jest bardzo istotny, ale niepokojący jest fakt, że nie zmniejsza się obecnie liczba palących. Według niego należy zwrócić uwagę na to, co się pali, ponieważ rozwija się m.in. w internecie sprzedaż wyrobów do samodzielnej produkcji papierosów. Podkreślił, że nadal w niewystarczającym stopniu egzekwowany jest zakaz palenia w miejscach publicznych i np. na przystankach komunikacji publicznej nadal wiele osób pali papierosy.

Jerzy Ziętek (PO) mówił zaś o problemie palących ciężarnych. - W Polsce rodzi się rocznie ok. 20 tys. dzieci z zespołem ponikotynowym, co wiąże się m.in. z wadami serca - alarmował.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH