Sejm: porozmawiają o edukacji i profilaktyce stomatologicznej

13 i 14 maja w Sejmie odbędzie się akcja edukacyjno-profilaktyczna, której celem jest zwrócenie uwagi na konieczność systemowych zmian w zakresie opieki i prewencji stomatologicznej.

Inicjatywa zrodziła się w ramach corocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (World Oral Health Day). 

- Chcielibyśmy, aby nasza akcja zwróciła uwagę na korzyści płynące z edukacji i budowania świadomości Polaków o tym, jak ważna jest higiena jamy ustnej już od najmłodszych lat - mówi poseł Lidia Gądek, przewodnicząca parlamentarnego zespołu ds. podstawowej opieki zdrowotnej i profilaktyki.

Wyniki bezpłatnych przeglądów stomatologicznych zrealizowanych w ramach programu edukacyjno-profilaktycznego "Chroń Dziecięce Uśmiechy", który wspiera Polski Czerwony Krzyż i Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, pokazują, że aż 76% polskich uczniów w wieku 6-12 lat ma problemy z próchnicą.

Z kolei według danych Ministerstwa Zdrowia uzyskanych w ramach programu "Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej" 99,9% Polaków w wieku 35-44 lat ma próchnicę zębów.

- Odsetek Polaków dotkniętych próchnicą wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie i jest jednym z najwyższych w Europie. Konieczne są kompleksowe działania systemowe w celu poprawy tej sytuacji - mówi prof. Bartłomiej W. Loster, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Nieleczona próchnica zębów prowadzi do powstawania procesów patologicznych w obrębie jamy ustnej, które mogą przyczyniać się do poważnych komplikacji i rozwoju kosztownych w leczeniu chorób serca , cukrzycy czy schorzeń układu oddechowego.

Próchnica zębów to poważny problem zdrowia publicznego nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Koszty leczenia schorzeń stomatologicznych należą do jednych z najdroższych i w krajach wysoko uprzemysłowionych wynoszą one 5-10% publicznych wydatków na zdrowie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH