Sejm RP prosi obywateli Rzeczypospolitej: zaakceptujcie przeszczepy narządów, bo one są skuteczną metodą ratowania życia! Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski na specjalnej konferencji prasowej przedstawił we wtorek, 10 czerwca, projekt uchwały w tej materii.

Komorowski podkreślił, iż w tej materii była pełna aklamacja wszystkich sił w parlamencie. Dodał, że projekt uchwały był przygotowany przy współpracy lekarzy z  Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej. Prawdopodobnie projekt zostanie przyjęty – przez aklamację – w najbliższy piątek – nomen omen – 13 czerwca.

Uczestniczący w konferencji prof. Wojciech Rowiński, pionier polskiej transplantologii (uczestniczył w pierwszym w Polsce przeszczepie nerki w 1966 r.) podkreślał, że nie ma przeszczepów bez dawcy. I w tym sensie mają oni połowę wkładu w ratowaniu innego życia. Dziś w kraju na przeszczep (różnych narządów) czeka 2 tysiące chorych. Niestety, dawców jest mniej, niż potrzebujących.

Prof. Janusz Wałaszewski, dyrektor Centrum Organizacyjno Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltranspant” poinformował, że w Polsce spada liczba dawców. W ub. roku wykonano o 45 proc. mniej przeszczepów od dawców  (konkretnie od osób zmarłych, którzy sami, lub ich rodziny wyraziły zgodę na pobór narządów), niż w latach ubiegłych. W pierwszym półroczu tego roku sytuacja w tej mierze, niestety, nie poprawiła się.

Projekt uchwały jest, w pewnej części, apelem do samorządów o udzielenie wszelakiej możliwej pomocy w edukowaniu społeczeństwa, by przekonać je, że transplantologia jest jedną z najnowocześniejszych metod leczenia i swój udział w niej może mieć każdy obywatel Rzeczypospolitej.

Prof. Piotr Kaliciński z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, powiadomił media o tym, że obecnie przygotowywany jest projekt nowelizacji ustawy transplantacyjnej. Dzięki niej mają w polskich szpitalach powstać stanowiska koordynatorów ds. przeszczepów. Aktualnie w Polsce mamy przeszkolonych 90 takich koordynatorów.  Kształcono ich na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

W tzw. najbliższej przyszłości ma powstać raport o stanie, potrzebach i możliwościach transplantologii w Polsce. Będzie on podstawą do stworzenia Narodowego Programu Medycyny Transplantacyjnej, podkreślił prof. Rowiński. Jednakże dopóki społeczeństwo nie uświadomi sobie, że trzeba sobą dzielić się z potrzebującymi nawet po śmierci, program, taki prawdopodobnie pozostanie tylko zbiorem pobożnych życzeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH