Sanok: brakuje lekarzy - zamiast karetki "S" będzie karetka "P" Karetka "S" zostanie przekształcona w karetkę "P" już od marca Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Henryk Przybycień, dyrektor SP ZOZ w Sanoku zapewnia, że przekształcenie specjalistycznej karetki w podstawową to dobre rozwiązanie (ma ono funkcjonować od 1 marca). Tym bardziej, że w zamian powiat otrzyma dodatkowy ambulans stacjonujący w Komańczy.

Dyrektor podkreśla, że karetka ma jak najszybciej dojechać na miejsce i przetransportować pacjenta do SOR. Wskazuje, że chory otrzyma specjalistyczną pomoc nie w ambulansie, a w szpitalu, co - jak dodaje - wynika z ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Dlatego lekarze, których przecież brakuje, potrzebni są przede wszystkim w lecznicy - informuje esanok.pl

Nie wszyscy lekarze zgadzają się z taką oceną. Zauważają m.in., że ich obecność w karetce jest w wielu przypadkach bardzo potrzebna. Bez niej może się zdarzyć, że pacjent nie zdąży dotrzeć do SOR i pomoc, która tam na niego czeka, będzie spóźniona.

Od 1 stycznia 2018 r. zmieniły się przepisy dotyczące lekarzy systemu PRM i część lekarzy utraciła uprawniania do pracy w Zespole Ratownictwa Medycznego. Dyrekcja sanockiego szpital złożyła w tej sytuacji wniosek do wojewody o przekształcenie ambulansu typu „S” w karetkę podstawową.

Jak przypomina serwis esanok.pl, 25 stycznia wojewoda podkarpacki wydał aktualizację do Planu Działania Systemu Ratownictwa Medycznego dla Województwa Podkarpackiego. W dokumencie zawarto przekształcenia oraz propozycję zmiany, która ma polegać na zmniejszeniu liczby zespołów „S” i przekwalifikowaniu ich na zespoły „P”.

Wojewoda podkarpacka Ewa Leniart broni tego rozwiązania. Wskazuje na deficyt lekarzy w szpitalach oraz innych podmiotach leczniczych, a co za tym idzie, na realny problem w zapewnieniu ciągłości działań specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego.

Więcej: esanok.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH