Sanepid po powodzi będzie miał sporo pracy Tak wyglądał Racibórz po powodzi w 1997 roku...

W wodzie, która zalała tereny zabudowane znajdują się m.in. nieczystości, ciała utopionych zwierząt. Niebawem rozpocznie się wielkie sprzątanie. Nie tylko podyktowane względami estetycznymi. Chodzi również o zapobieżenie potencjalnej epidemii. Usuwanie skutków powodzi potrwa wiele miesięcy...

Myć ręce! Myć!
– Nasza praca polega obecnie na informowaniu o sposobie przeprowadzania dezynfekcji, rozprowadzaniu środków dezynfekujących oraz wykonywaniu w oddziałach terenowych szczepień przeciwtężcowych. Są nimi objęte głównie osoby pracujące przy usuwaniu skutków powodzi: strażacy, ratownicy, osoby powyżej 20. roku życia – informuje portal rynekzdrowia.pl Katarzyna Siekierzyńska-Zapała, zastępca państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego w Rzeszowie.

Podkreśla, że kontakt z powodzianami jest utrudniony. Nie można im przekazać informacji za pomocą mediów, dlatego wiedzę na temat higienicznego reżimu przekazują ekipy ratunkowe i lokalne władze.

– Nieustannie powtarzamy: myć ręce, myć ręce, myć ręce! Koniecznie stosować gumowe rękawice i buty. Z dolegliwościami typu: bóle brzucha, nudności, zawroty głowy, podwyższoną temperaturą, ze skaleczeniami, a nawet z zadrapaniami bezwzględnie zgłaszać się do lekarza. Te zalecenia należy stosować nie tylko przez najbliższe tygodnie czy aż opadnie woda, ale przez następne miesiące, bo tyle realnie potrwa usuwanie skutków powodzi – przypomina Siekierzyńska-Zapała.

Szczepionek nie brakuje
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Racibórzu, która działaniem swym obejmuje kilkanaście zalanych miejscowości nie odnotowała wzrostu liczby zatruć pokarmowych ani chorób pokarmowych. Nie prowadzi też akcji masowych szczepień przeciwtężcowych.

– Profilaktycznie zaszczepieni zostali jedynie strażacy ochotnicy i osoby, które zostały ranne. O konieczności zaszczepienia decyduje lekarz rodzinny. Ze swojej strony zabezpieczyliśmy ośrodki zdrowia w szczepionki i na pewno ich nie zabraknie – zapewnia w rozmowie z naszym portalem Maria Dryngel, starszy asystent oddziału nadzoru sanitarnego w raciborskim powiecie.

Sanepid przekazał też do gminnych centrów reagowania kryzysowego ulotki z informacjami o tym, jak dezynfekować studnie i zalane pomieszczenia.

Stacje sanitarno-epidemiologiczne informują też powodzian o wskazaniach dotyczących postępowania z zalaną żywnością. Podkreślają, że żywność pokryta szlamem naniesionym przez wody powodziowe powinna być zniszczona. Dotyczy to również słoików z zakręconym wieczkiem oraz produktów w butelkach. Konserwy w puszkach metalowych, o ile nie są uszkodzone, można użyć po wcześniejszym umyciu i dezynfekcji opakowań.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH