Samorządy niewystarczająco angażują się w opiekę nad matką i dzieckiem - wynika z raportu fundacji

Jak wynika z raportu, wiele samorządów uważa, że opieka nad matką i dzieckiem nie należy do zadań, za realizację których są odpowiedzialne. Część z nich odpowiedzialność za te kwestie rozumie wąsko, jedynie jako nadzór nad Zakładami Opieki Zdrowotnej, których są organami założycielskimi.

Są jednak chlubne wyjątki. Jako przykłady dobrych praktyk fundacja „Rodzić po ludzku” wymienia Urząd Miasta w Białymstoku, który finansuje jedyną w mieście publiczną szkołę rodzenia, w szpitalu podległym miastu, mimo że nie posiada on oddziałów ginekologicznego, ani położniczego oraz Urząd Miasta w Gdańsku, który, choć nie nadzoruje Zakładów Opieki Zdrowotnej, realizuje program profilaktyczny, w ramach którego m.in. finansuje działania z zakresu promocji zdrowia i profilaktyki w obszarze opieki nad matką i dzieckiem.

Autorki raportu zwracają także uwagę, że rzadkością jest dokonywanie pełnej diagnozy opieki nad matką i dzieckiem w celu określenia potrzeb kobiet w okresie okołoporodowym (zarówno ściśle zdrowotnych, jak i dotyczących edukacji oraz profilaktyki), zasobów lokalnego systemu ochrony zdrowia, satysfakcji kobiet z usług medycznych, stopnia przestrzegania praw pacjenta etc.

W większości przypadków badania tego rodzaju wykonywane są incydentalnie, np. na potrzeby procedur wdrażania standardów jakości w ZOZ-ach. Dane te są wykorzystywane w sposób przypadkowy, nie są gromadzone i analizowane systematycznie.

Jak wynika z raportu, 70 proc. samorządów realizuje różnego rodzaju działania związane z opieką nad matką i dzieckiem. Jednak w przypadku co czwartego (26 proc.) działania te ograniczają się do prowadzenia ZOZ-ów, nadzoru nad nimi, finansowania remontów i doposażenia. Wśród innych działań realizowanych przez samorządy przeważa organizowanie lub finansowanie edukacji przedporodowej, co według autorek raportu jest dobrą praktyką, choć to za mało. Prawie jedna trzecia (29 proc.) badanych samorządów nie realizuje żadnych działań z obszaru opieki okołoporodowej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH