Samorządy mogłyby realizować wtórną profilaktykę po zawałach

Obecnie każdy pacjent z objawami zawału ma w Polsce dostęp do jednej z ponad 130 pracowni hemodynamicznych. Postęp w kardiologii interwencyjnej sprawił, że śmiertelność z powodu ostrych zespołów wieńcowych w ciągu ostatnich 20 lat zmniejszyła się w Polsce aż o 30%. Nadal jednak w ciągu roku po zawale umiera 15% chorych.

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie zaprezentowano Modelowy Program Profilaktyki Wtórnej po Ostrych Zespołach Wieńcowych (OZW). Program powstał z inicjatywy Stowarzyszenia CEESTAHC, Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych (PTPZ) oraz Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich (SZMP).

- Wprawdzie na przestrzeni ostatnich lat umieralność z powodu chorób układu krążenia zmniejszyła się w województwie mazowieckim w porównaniu do innych regionów, jednak statystki są nadal alarmujące. W szczególności dotyczą one zawałów. Na oddziały kardiologii interwencyjnej trafiają nie tylko pacjenci z pierwszym zawałem, ale również często z kolejnym - mówi prof. Tomasz Pasierski z oddziału kardiologii i chorób wewnętrznych Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego.

- Jeżeli pacjent trafia do nas na czas, to otrzymuje natychmiastową pomoc. Problem jednak zaczyna się po wypisie ze szpitala. Wciąż za mały nacisk kładzie się na działania informacyjno-edukacyjne. Powinny one być prowadzone już na etapie, kiedy chory wychodzi ze szpitala i jest mocno zmotywowany do zmiany swojego stylu życia. Należy szczególnie w tym momencie zwrócić pacjentowi uwagę na ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarskich, w tym regularne zażywanie przepisanych leków - dodaje prof. Pasierski.

Proponowany modelowy program zdrowotny jest rozwiązaniem, które mogą wdrożyć jednostki samorządu terytorialnego na różnych szczeblach: wojewódzkim, powiatowym, czy gminnym. Zakłada, że pacjent po przebytym zawale, po uprzednim wyrażeniu zgody na udział w programie, otrzymywałby indywidualnie opracowaną kartę postępowania zdrowotnego. Jeszcze na etapie szpitalnym zostałby zaproszony do uczestnictwa w szkoleniu edukacyjnym dla pacjentów po zawale oraz w indywidualnych konsultacjach z rehabilitantem, podczas których ustalony zostałby zakres ćwiczeń możliwych do podjęcia oraz plan aktywności fizycznej.

Na zakończenie tej fazy programu pacjentowi przydzielony zostałby edukator, który w fazie ambulatoryjnej miałby stały kontakt z pacjentem. W kolejnych miesiącach pacjent regularnie odbywałby wizyty u lekarza POZ, podczas których oceniane byłyby efekty terapii farmakologicznej oraz ogólny stan zdrowia. Wówczas też otrzymywałby dalsze propozycje prowadzenia planu postępowania zdrowotnego. Po roku obserwacji oraz współpracy między edukatorem a pacjentem przygotowane zostałoby podsumowanie wyników postępowania oraz określone dalsze zalecenia dla pacjenta. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH